SuperBiz wiadomości Aż 1,2 mln Polaków chce emigrować za pracą

Aż 1,2 mln Polaków chce emigrować za pracą

21.04.2015, godz. 11:44
Lotnisko, kolejka
foto: EAST NEWS

250 tys. osób więcej niż w ubiegłym roku chce wyemigrować z Polski w celach zarobkowych. Oznacza to, że chęć wyjazdu z naszego kraju deklaruje ponad milion Polaków. Kusi ich perspektywa wyższych zarobków. Na decyzję ma też wpływ lęk przed sytuacją na Ukrainie.

7 proc. z nas jest już teraz zdecydowanych na emigrację, a aż 20 proc. deklaruje chęć wyjazdu z naszego kraju, jeśli zajdzie taka konieczność lub potrzeba – wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown dla agencji zatrudnienia Work Service. Oznacza to, że natychmiast wyemigrować chciałoby 1 mln 200 tys. Polaków. To o 250 tys. więcej osób niż w zeszłym roku.

Gdzie chcemy pracować

Nie dziwi, że jednym z głównych powodów podjęcia decyzji o wyjeździe z Polski za pracą jest perspektywa wyższych zarobków. Aż połowę rozważających emigrację stanowią osoby, które w ogóle nie mają dochodów, a 31 proc. te, które są słabo opłacane. Wciąż najchętniej wybieranym kierunkiem wyjazdów zarobkowych jest Wielka Brytania (27 proc. chętnych). Na kolejnych miejscach podium znajdują się Niemcy i Norwegia, ale Polacy nie ograniczają się tylko do Europy. Z sondażu wynika, że 3 proc. z nas chciałoby pracować w Australii, a po 1 proc. w USA i Kanadzie.

Czemu nie wyjeżdżamy

Co ciekawe, aż 32 proc. badanych wskazało, że do wyjazdu z Polski może ich skłonić rozwój konfliktu za naszą wschodnią granicą. Wojna na Ukrainie już teraz ma wpływ na decyzję ok. 4 proc. badanych.
A co powstrzymuje nas przed opuszczeniem kraju nad Wisłą? To przede wszystkim przywiązanie do rodziny i przyjaciół, posiadanie atrakcyjnej pracy w Polsce i nieznajomość języków obcych.
Millward Brown przeprowadził swoje badanie w dniach 6-9 marca 2015 r. na grupie 633 Polaków zdolnych do pracy oraz już pracujących. W sondażu wykorzystano metodę wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: