SuperBiz wiadomości Aż 2 mln Polaków haruje ponad miarę

Aż 2 mln Polaków haruje ponad miarę

28.05.2015, godz. 15:13
Praca po godzinach
Praca po godzinach foto: SHUTTERSTOCK

W 2014 r. w Polsce więcej niż 2 mln osób pracowało jednocześnie w dwóch różnych firmach. To 6,4 proc. społeczeństwa, a unijna średnia wynosi 4 proc. - podaje portal Ozy.com, wskazując, że Polacy się zaharowują, a nie są nagradzani za trud pracy.

„Średnie krajowe wynagrodzenie w Polsce w przeliczeniu wynosi 950 dol. miesięcznie, a i tak większość osób tyle nie zarabia” – pisze Ozy.com. Amerykański portal podkreśla też występowanie innego nietypowego zjawiska w naszym kraju. Wskazuje, że w Polsce pracują nawet osoby oficjalnie bezrobotne, które rejestrują się w urzędach pracy tylko po to, by pobierać zasiłek i korzystać z darmowej opieki zdrowotnej. Tak naprawdę jednak pracują, z tym, że „na czarno”. Według portalu takich bezrobotnych może być w Polsce aż 30 proc!

Sprawdź także: Bronisław Komorowski zafundował sobie podwyżkę emerytury! Dostanie 9 tys. zł miesięcznie

Polska jest jak absolwent

Eksperci cytowani w artykule wskazują jednak, że powyższy stan rzeczy jest najpewniej przejściowy. Porównują nasz kraj do absolwenta szkoły wyższej, który na początku swojej kariery zatrudnia się na kiepskich, tymczasowych posadach, a dopiero później idzie do tzw. pierwszej prawdziwej pracy. Podobnie może być z Polakami. Tak, jak studentowi jakiś czas zajmuje przeskoczenie pomiędzy oboma etapami na zawodowej ścieżce, tak samo Polacy potrzebują czasu na przejście ze stanu zaharowania do etapu przedstawicieli klasy średniej.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: