SuperBiz wiadomości Aż 6 mln Polaków jest biernych zawodowo. Dlaczego nie pracują?

Aż 6 mln Polaków jest biernych zawodowo. Dlaczego nie pracują?

29.10.2015, godz. 14:02
drzemka w pracy, sen w pracy
foto: EAST NEWS

W Polsce aż 6 mln osób, które są w wieku produkcyjnym, nie podejmuje zatrudnienia. Tylko część z nich nie chce pracować, bo np. zniechęcił je brak owoców poszukiwania zatrudnienia. Inni tłumaczą się nauką czy obowiązkami domowymi. Tymczasem pośród nich jest prawie 2 mln osób, które mogłyby być aktywne zawodowo, a przez to mieć realny wpływ na gospodarkę czy dołożyć się do wypłaty emerytur.

Czym jest wiek produkcyjny? Jak podaje GUS, to po prostu wiek zdolności do pracy, który dla mężczyzn wciąż wynosi od 18 do 64 lat, a dla kobiet od 18 do 59 lat (wiek produkcyjny kobiet docelowo zrówna się z wiekiem produkcyjnym mężczyzn, jeśli zostanie utrzymana reforma mówiąca o emeryturze po 67. roku życia niezależnie od płci).

ZOBACZ TEŻ: Masz 25-30 lat? Przy przejściu na emeryturę przeżyjesz szok!

Według agencji Work Service, aż 6 mln osób, które są w wieku produkcyjnym, nie pracuje, z czego dokładnie 1,95 mln od zaraz mogłoby podjąć aktywność zawodową. W aż połowie przypadków bierność zawodowa nie wynika bowiem z choroby, niepełnosprawności czy wcześniejszego przejścia na emeryturę. Polacy nie pracują, bo dobrowolnie z tego rezygnują. Powody są różne – od zniechęcenia sytuacją na rynku pracy, przez opiekę nad domem i dziećmi po naukę.

Gospodarka traci

Work ServiCe wskazuje na pewne nierówności w tym względzie pomiędzy kobietami i mężczyznami. „Co roku ponad połowa biernych na polskim rynku pracy to kobiety. W I kwartale br. 3,17 mln Polek w wieku 18-59 lat pozostawało bez zatrudnienia. To 55 proc. wszystkich nieaktywnych zawodowo w wieku produkcyjnym. Od lat główną przyczyną ich bierności zawodowej są obowiązki rodzinne. W I kwartale 2015 r. z powodu konieczności zajmowania się gospodarstwem domowym bez pracy było 1,2 mln kobiet w wieku produkcyjnym. Dla porównania, nieaktywnych zawodowo mężczyzn z tego powodu było tylko 193 tys.” - podaje agencja.

ZOBACZ TEŻ: W Polsce nawet bogaci są biedni. Jeden Francuz ma więcej, niż 40 naszych bogaczy

1,5 mln Polaków tłumaczy brak swej aktywności zawodowej podjęta nauką. Work Service wskazuje, że to, iż nie pracują, jest dziś dużym problemem, a dla ich dalszej ścieżki zawodowej lepiej byłoby, aby łączyli naukę z pracą. Z kolei najwięcej osób niepracujących z powodu niemożności znalezienia zatrudnienia jest wśród osób w wieku 55-64 lata. To, że osoby, które mogłyby pracować, są bierne, to duża strata dla polskiej gospodarki. Dlatego też eksperci Work Service uważają, że właśnie teraz jest najlepszy moment, by rządzący podjęli działania skłaniające ludzi do aktywności zawodowej.

Źródło: prnews.pl, GUS

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: