SuperBiz wiadomości Balcerowicz wraca do polityki

Balcerowicz wraca do polityki

22.04.2016, godz. 14:51
Leszek Balcerowicz
Leszek Balcerowicz foto: tvn24.pl

Były wicepremier i minister finansów, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków. Leszek Balcerowicz, dołączy do ukraińskiego rządu.

Mający szerokie grono zwolenników i nie mniejsze przeciwników. Jest kojarzony przede wszystkim jako autor słynnego "planu Balcerowicza", który wyprowadził nas z czeluści kominuzmu i wepchnął w ramiona kapitalizmu. Był adresatem niezadowolonych deklaracji. m.in. Andrzeja Leppera, który przez pewnien czas każde wystąpienie kończył hasłem "Balcerowicz musi odejść!". Na Ukrainie ma być przedstawiecielem prezydenta przy rządzie i szefem zespołu doradców, odpowiedzialnym za reformy gospodarcze.

ZOBACZ TAKŻE: Gigantyczny dług Polski – co godzinę rośnie o 9,3 mln złotych!

Leszek Balcerowicz jest ekonomistą, absolwentem i wykładowcą Szkoły Głównej Handlowej. W latach 80 był na stypendiach w USA i badał gospodarkę kapitalistyczną, był członkiem zespołu gospodarczego NSZZ Solidarność. Po zmianie systemu politycznego był autorem planu transformacji gospodarczej i wprowadzał go w życie, co dla wielu Polaków było okresem wielu wyrzeczeń. Był również prezesem Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącym Unii Wolności i założycielem Forum Obywatelskiego Rozwoju, think tanku zajmującego się debatą wokól polityki gospodarczej w Polsce. Jest fundatorem zegaru przy Rondzie Dmowskiego w Warszawie, pokazującego jak szybko rośnie polski dług publiczny.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: