SuperBiz wiadomości Bank Anglii wybrał postać, która pojawi się na nowym banknocie

Bank Anglii wybrał postać, która pojawi się na nowym banknocie

25.04.2016, godz. 14:09
Projekt banknotu 20-funtowego
Projekt banknotu 20-funtowego foto: www.bankofengland.co.uk

Trend modernizacji banknotów obserwujemy na całym świecie. Nie ominął on także Wysp Brytyjskich. Nowe wzory mają pojawić się na pieniądzach do 2020 r. Bank Anglii właśnie ogłosił, czyja postać ozdobi banknot 20-funtowy.

Wprowadzenie nowych wzorów banknotów ogłosiły niedawno Australia i Stany Zjednoczone, zmodernizowano także polskie nominały, a od 2017 r. w naszych portfelach pojawi się banknot 500-złotowy ozdobiony portretem Jana III Sobieskiego. Zmiany wprowadzane są też w Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ TEŻ: Australijczycy nie chcą nowej 5-dolarówki. Bo bardzo źle im się kojarzy

Bank Anglii ogłosił właśnie, że na rewersie 20 funtów pojawi się podobizna Williama Turnera, jednego z najbardziej znanych brytyjskich malarzy, uważanego za prekursora impresjonizmu. Tym samym Turner (umieszczony na tle swojego obrazu „Ostatni rejs Téméraire”), zastąpi na banknocie ekonomistę Adama Smitha. Malarza wybrano spośród 590 innych propozycji.

ZOBACZ TEŻ: Elżbieta II skończyła 90 lat! Ile wart jest jej majątek i ile kosztuje jej utrzymanie?

To nie koniec zmian w portfelach Brytyjczyków. Już we wrześniu br. do użytku wejdą nowe banknoty 5-funtowe z wizerunkiem Winstona Churchilla. Brytyjski premier zastąpi Elizabeth Fry, XIX-wieczną działaczkę społeczną. Z kolei na banknocie 50-funtowym pojawią się wynalazca maszyny parowej James Watt i jego wspólnik Matthew Boulton.

ZOBACZ TEŻ: Już wiadomo, która kobieta pojawi się na nowej 20-dolarówce!

Wszystkie nowe nominały emitowane przez Bank Anglii będą drukowane na nowoczesnym polimerowym materiale. Oprócz królowej Elżbiety II, która pojawia się na awersie każdego brytyjskiego banknotu, jedyną postacią kobiecą będzie Jane Austin umieszczona od 2017 r. na 10-funtówce.

Źródła: bbc.com, bankofengland.co.uk

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: