SuperBiz wiadomości Bank plajtuje. Co z kredytami i oszczędnościami?

Bank plajtuje. Co z kredytami i oszczędnościami?

25.11.2015, godz. 13:09
PIENIĄDZE KARTA BANKOMAT PLATNOŚĆ TELEFONEM SKARBONKA
foto: SHUTTERSTOCK

Sąd prawdopodobnie postanowi o upadłości SK Banku. Expander ostrzega jednak, że mimo to nadal trzeba będzie spłacać zaciągnięte w nim kredyty. Jeśli ktoś posiadał w nim oszczędności, odzyska je w całości o ile nie przekraczały równowartości 100 000 euro. Natomiast klienci korzystający z IKE będą musieli otworzyć nowe konto emerytalne w innej instytucji.

Osoby, które ulokowały w SK Banku oszczędności odzyskają je od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wnioski o wypłatę prawdopodobnie trzeba będzie składać w oddziałach PKO BP. Pieniądze można odzyskać w całości pod warunkiem, że nie jest to kwota wyższa niż równowartość 100 000 euro, czyli ok. 424 000 zł. Będą one wypłacane po okazaniu dowodu osobistego. Wypłata może być dokonana w gotówce lub przelewem na wskazany numer rachunku.

Pieniądze na IKE

SK Bank posiadał w swojej ofercie bardzo atrakcyjną ofertę indywidualnego konta emerytalnego (IKE). Był to rachunek oszczędnościowy z oprocentowaniem wynoszącym aż 5,5%. IKE to produkt służący do gromadzenia pieniędzy na emeryturę, który pozwala uniknąć podatku od odsetek. BFG informuje w komunikacie, że pieniądze zgromadzone na IKE będzie można wypłacić w formie tzw. wypłaty transferowej. Oznacza to, że zostaną one przelane na inne IKE, które musimy sobie jednak najpierw otworzyć. Dopiero mając potwierdzenie podpisania umowy nowego IKE, można zlecić wypłatę transferową pieniędzy z IKE w SK Banku.

Kredyty do spłaty

Nawet jeżeli SK Bank ogłosi upadłość, zaciągnięte wcześniej kredyty trzeba będzie nadal spłacać. Ich parametry takie jak np. oprocentowanie się nie zmienią. Inny może być jedynie numer rachunku, na który trzeba będzie przelewać pieniądze na pokrycie rat. Jeśli ktoś nie będzie spłacał ich zgodnie z harmonogramem, zostanie obciążony odsetkami karnymi. Jeśli pojawi się większe opóźnienie w spłacie, dług może zostać sprzedany firmie windykacyjnej.

Źródło: Expander

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: