SuperBiz wiadomości Bank Pocztowy rusza dziś z programem emisji obligacji dla inwestorów indywidualnych

Bank Pocztowy rusza dziś z programem emisji obligacji dla inwestorów indywidualnych

17.05.2016, godz. 14:22
Bank Pocztowy
Bank Pocztowy foto: REPORTER

Obligacje o niskim ryzyku, z atrakcyjnym oprocentowaniem, preferencjami dla najmniejszych inwestorów i aż dziesięcioletnim terminem wykupu – to najnowsza oferta Banku Pocztowego. 16 maja Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Programu Publicznych Emisji Obligacji Banku Pocztowego na kwotę maksymalną miliarda złotych, a szczegóły oferty przedstawił na dzisiejszej konferencji prezes Banku Pocztowego Szymon Midera.

Bank Pocztowy wyemituje obligacje o stałym oprocentowaniu w pierwszym okresie odsetkowym 4,5 proc. w skali roku. W kolejnych okresach oprocentowanie obligacji będzie ustalane na podstawie stawki WIBOR 6M plus 2,8 punktu procentowego marży. Nominalna wartość jednej obligacji wyniesie 100 zł. Inwestorzy mogą liczyć na wypłatę odsetek co pół roku.
Zapisy na pierwsza transzę rozpoczną się 23 maja i potrwają do 3 czerwca 2016 r. Nowy sposób przyjmowania zapisów został tak pomyślany, by zachęcić do inwestycji drobnych, indywidualnych inwestorów i uchronić ich przed nadmiernymi redukcjami.
Minimalna wartość zapisu to 50 obligacji, czyli 5 tys. zł, jest to więc szansa dla osób nie dysponujących wielkim kapitałem. Wartość pierwszej serii w ramach programu emisji obligacji to maksymalnie 50 mln zł, ale z tej kwoty wydzielono aż 30 mln zł, które nie będą objęte ewentualną redukcją zamówień. Co to oznacza? Inwestorzy, którzy zapiszą się na obligacje najwcześniej (do czasu wyczerpania puli 300 tys. obligacji gwarantowanych), a wartość zapisu nie przekroczy 30 tys. zł (300 obligacji) dostaną ich tyle ile zamówili. Takiej gwarancji nie będą mieli inwestorzy, którzy zapiszą się na obligacje warte ponad 30 tys. zł, oraz ci, którzy złożą zamówienia po wyczerpaniu puli obligacji gwarantowanych. Oni muszą liczyć się z redukcją (proporcjonalną) swoich zamówień.
- Chcemy preferować małych, drobnych inwestorów, którzy poszukują atrakcyjnych inwestycji o stosunkowo niskim ryzyku – powiedział Szymon Midera.- Oferowane przez nas obligacje to tego typu inwestycja.
Prezes poinformował, że wyemitowane obligacje, po uzyskaniu zgody KNF, zostaną zaliczone do funduszy własnych, a pozyskany kapitał pozwoli zwiększyć akcje kredytową banku.
Zapisy na obligacje będą przyjmowane od 23 maja do 3 czerwca br. bezpośrednio w siedzibie Domu Maklerskiego Ipopema Securities oraz w oddziałach firmy Expander, która jest Agentem Firmy Inwestycyjnej Ipopema. Przydział obligacji zaplanowano na 6 czerwca, a debiut na rynku Catalyst nastąpi w lipcu br.
Więcej informacji na www.obligacje.pocztowy.pl i na infolinii 22 526 64 64.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: