SuperBiz wiadomości Banki podnoszą opłaty. Czy mogą to robić do woli?

Banki podnoszą opłaty. Czy mogą to robić do woli?

04.02.2016, godz. 12:51
Bank
foto: AKPA/ Archiwum

Ustawa wprowadzająca podatek bankowy weszła w życie. Część banków podnosi swoje opłaty, inne przymierzają się do takiego kroku. Pamiętaj, banki  nie zawsze mogą dowolnie podnosić opłaty za swoje produkty i usługi.

Banki nie mogą dowolnie i w każdej sytuacji podnosić opłat za wszystkie swoje usługi. – Pamiętajmy, że są takie produkty, w przypadku których bank może praktycznie w każdej chwili zmienić nam taryfę opłat i prowizji. Tak jest w przypadku kont, rachunków oszczędnościowych bieżących. Trochę inaczej jest w przypadku kredytów. Są bowiem takie kredyty, gdzie mamy stałe oprocentowanie, mamy kredyty o zmiennym oprocentowaniu, gdzie bank musi uzasadnić jego zmianę. Mamy wreszcie takie kredyty, gdzie jest zmienne oprocentowanie, ale sposób jego obliczania jest w pewien sposób określony i bank nie może nam dowolnie tego oprocentowania podnieść – wylicza ekonomista Paweł Majtkowski w Polskim Radiu 24. I dodaje, że bank zawsze musi nas poinformować o zmianie w taryfie opłat i prowizji, stąd warto uważnie czytać wszelkie komunikaty, jakie dostajemy, czy to drogą pocztową, czy e-mailem od banku.


Jednym ze sposobów na podwyżki związane właśnie z wprowadzeniem podatku bankowego, jest przenienie się do innego banku, gdzie opłaty są niższe.  Ale po założeniu nowego rachunku przez jakiś czas nie zamykajmy jeszcze starego rachunku. Dopiero, jeśli jesteśmy zadowoleni z usług nowego banku, poinformujmy stary o chęci zamknięcia konta.


Źródło: polskieradio.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: