SuperBiz wiadomości Banki tną zatrudnienie na potęgę. W tym roku już 2 tys. osób zostało bez pracy

Banki tną zatrudnienie na potęgę. W tym roku już 2 tys. osób zostało bez pracy

24.08.2016, godz. 13:40
bank
foto: SHUTTERSTOCK

Źle się dzieje w sektorze bankowym! Przynajmniej, jeśli chodzi o sytuację jego pracowników. Tylko w tym roku pracę straciło już ponad 2 tys. osób zatrudnionych w bankach – donosi wyborcza.biz, powołując się na dane KNF. Tymczasem istnieją jeszcze bardziej szokujące dane mówiące o nawet 4 tys. zwolnień.

172,8 tys. - dokładnie tyle, według wyliczeń Komisji Nadzoru Finansowego, wynosiło zatrudnienie w działających w Polsce bankach na początku bieżącego roku. Obecnie to już tylko 170,4 tys. osób (dane na koniec czerwca). Jak więc widać, tylko od początku 2016 r. bez pracy zostało grubo ponad 2 tys. zatrudnionych! Jak sytuacja wygląda w poszczególnych bankach? PKO BP już pożegnało się z 200 pracownikami, a według zapowiedzi jeszcze w tym roku może do nich dołączyć kolejne 600 osób. Z kolei pracę w Pekao SA straciło 400 osób, a w BGŻ BNP Paribas do wiosny przyszłego roku bez zajęcia będzie aż 1,8 tys. osób. Warto wskazać, że to nie wszystkie banki, które planują zwolnienia. Te już przeprowadziła lub chce przeprowadzić większość instytucji bankowych w Polsce.

ZOBACZ TEŻ: Bezpłatne konta. Wiemy, ile naprawdę za nie zapłacisz!

Pracownicy są zwalniani głównie z oddziałów banków. Powód jest bardzo prosty, a jest nim rozwój bankowości elektronicznej. Klienci banków wolą zrobić przelew sami – nie dość, że jest taniej (albo w ogóle za darmo), to jeszcze nie trzeba wychodzić z domu i stać w długiej kolejce. Tym samym kasjerzy stają się coraz mniej potrzebni. Do tego dochodzi zamykanie placówek banków wskutek fuzji instytucji. Nowo powstały bank po przejęciu swego konkurenta po prostu nie potrzebuje dużej liczby oddziałów. Kolejną przyczyną zwolnień jest podatek bankowy. Warto przy tym wskazać, że w przypadku zwolnień Polska nie stanowi wyjątku na bankowej mapie świata. Zwalniając ludzi, koszty tną choćby Bank of America, Lloyds, Deutsche Bank czy Credit Suisse. Na pocieszenie musi wystarczyć informacja, że, jak wskazują eksperci, byli pracownicy banków z łatwością znajdują pracę w innych branżach.

Zaledwie miesiąc temu ukazał się jeszcze inny raport dotyczący zwolnień w bankach przygotowany przez bankier.pl i prnews.pl. Wynika z niego, że pracę mogło stracić nawet połowę więcej osób, niż wynika z danych KNF:

ZOBACZ: Rekordowe zwolnienia w bankach. 4 tys. osób. straciło pracę w 3 miesiące

Źródło: wyborcza.biz

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: