SuperBiz wiadomości Banki zwierają szeregi. PZU przejmuje Alior Bank [WIDEO]

Banki zwierają szeregi. PZU przejmuje Alior Bank [WIDEO]

15.07.2015, godz. 11:32
Andrzej Klesyk
foto: EAST NEWS

Systematycznie ubywa w Polsce banków. Nie jest to kwestia upadków instytucji bankowych, ale konsolidacji firm. Obecnie na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego, w sprawie połącznie się z Alior Bankiem, czeka PZU.

– Jestem w stu procentach pewien, że konsolidacja sektora bankowego musi nastąpić, szczególnie pomiędzy graczami od siódmego do dwudziestego miejsca. Powodem jest to, co się dzieje na świecie, sposób zarządzania bankami, wymogi technologiczne. Wielkość ma znaczenie, banki, które nie są odpowiednio duże, po prostu nie będą w stanie przetrwać – przekonuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU.

Zobacz również: Ustawa antylichwiarska została przyjęte przez Sejm

Jeszcze kilka la temu w Polsce było 50 branków, teraz ich liczba nie przekracza 40. Eksperci przewidują, że konsolidacja będzie postępować. Potwierdza to choćby PZU, który chce przejąć 2-4 mniejsze firmy. Obecnie bank czeka na decyzję KNF w sprawie transferu akcji Alior Banku (30 proc. za 1,6 mld zł).

Mamy do tego predyspozycje. Po pierwsze jesteśmy instytucją regulowaną, a więc znaną KNF-owi, po drugie mamy kapitał. Ponadto instytucja taka jak PZU jest postrzegana przez naszych inwestorów jako dobrze zarządzana, dlatego mamy możliwość przyciągnięcia dobrych menadżerów do zarządzania tego typu transakcjami – podkreśla Andrzej Klesyk.

Źródło: NEWSERIA

Źródło: Newseria

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: