SuperBiz wiadomości Banknot 500 zł już w przyszłym roku? Zobacz, jak może wyglądać

Banknot 500 zł już w przyszłym roku? Zobacz, jak może wyglądać

05.02.2016, godz. 13:05
pieniądze banknoty kasa pożyczka dług komornik
foto: EAST NEWS

Najwcześniej w 2017 roku do obiegu wejdzie nowy banknot - 500 zł z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego. Nieznany jest jeszcze jego ostateczny wzór, ale pojawiła się już propozycja nowego nominału. Narodowy Bank Polski przyznaje, że 500 zł w papierze nie ma nic wspólnego z planowanym w tym roku, uruchomieniem wypłat świadczenia wychowawczego "500 zł na dziecko".

NBP planuje, że nowy banknot 500 zł pojawi sie w naszych portfelach już jesienią przyszłego roku. Jednak nie będzie on zbyt często widywany, podobnie jak 200 zł w ubiegłym stuleciu, gdy wchodził do użytku. Wiadomo jednak, że wbrew krążącym w sieci zdjęciom 500 zł banknotu z wizerunkiem królowej Jadwigi, będzie na nim władca Polski i dowódca wojskowy znany z bohaterskiej odsieczy wiedeńskiej.

Zobacz koniecznie: Tak wygląda wniosek o 500 zł na dziecko. Zobacz wzór wniosku

Eksperci banku uznali, że umieszczenie na nowym banknocie Sobieskiego będzie nie tylko świetnym ukoronowaniem jego zasług, ale też pozwoli zachować chronologię wizerunków władców pojawiających się na naszych banknotach. Do tej pory znajdowali się na nich - na „papierkach” oznaczonych nominałami 10, 20, 50, 100 i 200 zł - Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło oraz Zygmunt I Stary. Nowy banknot z Sobieskim wejdzie do użytku najwcześniej w 2017 r.

Obecnie w obrocie w Polsce jest 1,7 mld banknotów o różnych nominałach (wartość tej gotówki to 170 mld zł). - Z naszych analiz wynika, że nowy nominał będzie potrzebny gospodarce w perspektywie kilku następnych lat. Polska się rozwija, rośnie też popyt na gotówkę i prognozy wskazują, że w najbliższym okresie wzrost powinien być stabilny. W związku z tym będziemy potrzebować więcej gotówki. Obecna struktura nominałowa banknotów została ustalona w pierwszej połowie lat 90. i wówczas banknot 200 zł był przygotowany na zapas – tłumaczy w serwisie finanse.wp.pl Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego.

Po 20 latach banknot 200 zł nie jest już tak rzadko spotykany i czas aby zastąpić go wyższym nominałem (w tym nominale NBP gromadzi zapas pieniędzy na czarną godzinę). Wystarczy chociażby porównać średnią pensję Polaków z czasów kiedy wchodziła 200 zł i teraz - wówczas było to ok. 600 zł netto, a obecnie to 2,8 tys. zł. Dlatego 200 zł staje się popularna jak 100 zł, a 500 zł zastąpić właśnie 200 zł.

Sprawdź też: Już za 10 dni będziemy używali nowych 200 złotówek

- W pierwszej fazie 500 zł będzie używane głównie jako zapas strategiczny. W skarbcach NBP będzie odłożona jego pewna ilość, na wypadek gdyby wzrósł popyt na gotówkę, ale nie oznacza to, że ten banknot nie będzie spotykany w codziennym obiegu - zaznacza Kuk.

Czy banknot z królem Sobieskim można powiązać z programem "Rodzina 500+", która ma ruszyć w połowie tego roku? NBP zaprzecza. Fakt, że pierwsze wzmianki o nowym banknocie i pomysł świadczenia 500 zł na dziecko, pojawiły się tym samym czasie (czerwiec 2015), to jedynie zbieg okoliczności.

 

Źródło: finanse.wp.pl/se.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: