SuperBiz wiadomości Pierwsza ofiara 500 plus?

Pierwsza ofiara 500 plus?

18.01.2017, godz. 16:26
Bankructwo firmy pożyczkowej
foto: SHUTTERSTOCK

Marka SA, firma oferująca pożyczki-chwilówki, jest na krawędzi upadłości. Przedstawiciele firmy przyznają, że jej upadek może być konsekwencją programu 500+.

Firma zgłosiła wniosek o wszczęcie przyspieszonego postępowania restrukturyzacyjnego, które jest postępowaniem ostatniej szansy. Spółka pożyczkowa jest notowana na alternatywnym rynku warszawskiej GPW - NewConnect, a zarząd giełdy wydał oświadczenie o ograniczeniu obrotu walorami Marki SA od dzisiaj. W komunikacie zarządu GPW o akcjach opisywanej spółki czytamy:

"a) będą oznaczane w sposób szczególny w serwisach informacyjnych Giełdy oraz na stronie www.newconnect.pl,
b) zostaną usunięte z portfeli indeksów,
c) będą notowane w systemie kursu jednolitego."

CZYTAJ TEŻ: Zmiany w kodeksie pracy?

Marka SA starała się dotrzeć ze swoją ofertą do rolników i ... par szykujących się do zabiegu in vitro. Pierwsza większa kłoda pod nogami pojawia się w marcu 2016 roku. To ustawa antylichwiarska, która ograniczała wysokość odsetek "chwilówek" i pozaodsetkowe koszty pożyczek. Druga to startujący miesiąc później program 500+.

W komunikacie spółki czytamy: "W raportowanym miesiącu utrzymuje się spadek zgłoszeń na nowe pożyczki od nowych klientów. Spółka ma nadzieję, że w dłuższej perspektywie są to zdarzenia przejściowe wynikające z dodatkowych rządowych transferów socjalnych, które pojawiły się w wielodzietnych gospodarstwach domowych". Jeszcze w 2015 roku firma raportowała 7 milionów złotych zysku. Teraz biznesem będzie zarządzał sądowy nadzorca, a spółka może mieć problemy z wykupem obligacji korporacyjnych, notowanych na należącym do GPW rynku Catalyst. Jej zobowiązania są wyceniane na 14 milionów złotych.

tagi: 500+ pożyczki
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: