SuperBiz wiadomości Becikowe się należy, nawet jeśli matka za późno zgłosi się do lekarza

Becikowe się należy, nawet jeśli matka za późno zgłosi się do lekarza

24.11.2016, godz. 16:24
niemowlę, noworodek, dziecko, dziewczynka
foto: EAST NEWS

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka mają prawo do becikowego, nawet jeśli matka, z przyczyn niezależnych od niej, za późno zgłosiła się do lekarza.

Przypomnijmy, że becikowe to jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 zł. Prawo do niej ma osoba, która jest rodzicem, ewentualnie opiekunem prawnym lub faktycznym nowo narodzonego dziecka.

Dodatkowo należy spełnić następujące warunki: dochód na osobę w rodzinie nie powinien przekraczać 1 922 zł netto,  matka dziecka, od co najmniej 10. tygodnia ciąży do porodu, była pod opieką medyczną (ten drugi warunek nie dotyczy to opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych, a także osób, które przysposobiły dziecko).

Zobacz także: Obligacje 500 plus: 5 mln zł na reklamę, niecałe 800 tys. zł ze sprzedaży?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczył właśnie terminu, w którym matka dziecka powinna udać się do lekarza. Skargę do TK złożył rodzic, który ubiegał się o becikowe w 2012 r. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, gmina odmówiła jego przyznania, ponieważ z dołączonego do wniosku zaświadczenia wynikało, że matka dziecka była objęta opieką medyczną od 12. tygodnia ciąży do porodu.

Rodzic najpierw dowołał się od tej decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego, a następnie do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Argumentował, że dwutygodniowe opóźnienie było uwarunkowane względami zdrowotnymi, a matka nie była w stanie zaobserwować stanu ciąży na tyle wcześnie, aby pozwoliło jej to się zgłosić do lekarza bez przekroczenia ustawowego terminu. Ponieważ sądy podtrzymywały decyzję o tym, że becikowe w tej sytuacji się nie należy, rodzic zwrócił się do TK, który ostatecznie przyznał mu rację.

Czytaj również: Przyszłość Polski i Polaków: będzie nas mniej, ale będziemy coraz bogatsi

Trybunał stwierdził, że dopuszczalne jest przyznanie becikowego, gdy matka z przyczyn od niej niezależnych przekroczyła ustawowy termin na zgłoszenie się do lekarza. Uzasadniając ten wyrok sędzia tłumaczył, że w sytuacjach szczególnych, gdy przyszła matka nie może w wyznaczonym terminie być objęta opieką lekarską, literalna interpretacja przepisów byłaby niezgodna z celem ustawy.

Prawnicy zaangażowani w sprawę tłumaczą, że wyrok TK będzie wykładnią dla samorządów wydających decyzje o przyznaniu becikowego. To oznacza, że mając do czynienia z sytuacja, w której matka dziecka nie była objęta opieką lekarską w terminie zapisanym w ustawie, będą musiały wziąć pod uwagę, czy nie stało się to z przyczyn od niej niezależnych.

Źródła: tvn24bis.pl, oprac. MK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: