SuperBiz wiadomości Będą nowe podatki dla platform oferujących wakacyjny najem mieszkań?

Będą nowe podatki dla platform oferujących wakacyjny najem mieszkań?

11.08.2017, godz. 13:21
zakupy przez internet
foto: Pixabay.com

Ekonomia dzielenia się pod lupą Komisji Europejskiej. Co będzie z popularnymi serwisami okazjonalnego najmu mieszkań? Niektórym ministrom finansów zależy na tym, by platformy te płaciły wysokie podatki. Czy mogą na tym stracić sami użytkownicy tych serwisów?

Unijni politycy chcą uporządkować zasady wakacyjnego i okazjonalnego najmu mieszkań. Platformy oferujące lokale w ramach tzw. ekonomii dzielenia się zarabiają na tym krocie, a  do budżetów państw z tego tytułu trafia za mało pieniędzy niż powinno. Niebawem może się to zmienić. Najbardziej zależy na tym Francji i Niemcom. - Platformy te osiągają dziesiątki milionów euro obrotu, a do budżetu Francji wpływa z tego zaledwie kilkadziesiąt tysięcy euro - powiedział cytowany przez AFP  francuski minister finansów Bruno Le Maire. Według francuskiego ministerstwa finansów platforma zapłaciła Francji mniej niż 100 tys. euro podatków w 2016 roku, podczas gdy w tym czasie z jej usług skorzystało ponad 10 mln obywateli tego państwa.

We wrześniu sprawą zajmą się unijni politycy. W czerwcu Komisja Europejska została wezwana do stworzenia konkretnych przepisów regulujących usługi oferowane w ramach tzw. gospodarki dzielenia się. Europosłowie jednak zamiast sprawami podatkowymi zajęli się kwestiami konsumenckimi, wskazując, że klienci korzystający z usług za pośrednictwem platform powinni być chronieni jak w przypadku każdej innej transakcji. Teraz przyszedł czas na zajęcie się sprawami podatkowymi.

Zobacz: Kupujesz wyprawkę szkolną przez internet? Koniecznie sprawdź sklep

Przeczytaj: Ubezpieczenie na wakacje. Jak zamówić je on-line?

Polecamy: Mieszkanie plus eksmisja

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: