SuperBiz wiadomości Będą podwyżki cen wody? Ustawa prawo wodne podpisana przez prezydenta

Będą podwyżki cen wody? Ustawa prawo wodne podpisana przez prezydenta

04.08.2017, godz. 15:03
woda z kranu, kran, mycie rąk
foto: EAST NEWS

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę Prawo wodne. Kancelaria Prezydenta poinformowała o prezydenckiej sygnaturze 3 sierpnia. W życie wejdą kontrowersyjne przepisy, którym sprzeciwiali się przedsiębiorcy, przedstawiciele wielu branży polskiej gospodarki, hodowcy ryb czy rolnicy. Wyjaśniamy, co Prawo wodne może oznaczać dla przeciętnego Kowalskiemu.

Ustawa Prawo wodne, o której pisaliśmy szczegółowo 19 lipca, 3 sierpnia została podpisana przez prezydenta. Aby chronić interesy konsumentów, ustawodawcy wprowadzili do ustawy zapis, który mówi, że Prawo wodne nie może stanowić podstawy do zmiany taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków od mieszkańców w 2018 i 2019 roku. Ponadto maksymalne stawki opłat zmiennych, jakie mogą być pobierane od mieszkańców, zostały obniżone. Nie mają one prawa przekroczyć 0,30 gr, 0,20 gr lub 0,15 gr za metr sześcienny (o maksymalnych stawkach decyduje wielkość aglomeracji).

Dokładne stawki opłat będą określane w rozporządzeniu Rady Ministrów. Jak uspokajało ministerstwo środowiska podczas prac nad ustawą, stawki nie powinny ulec zmianie, ale jeżeli konieczne będzie ich podniesienie, ma to następować stopniowo, po przeprowadzeniu odpowiednich analiz.

W wyniku wprowadzenia Prawa wodnego daninę będą musieli płacić właściciele dużych gospodarstw rolnych, w których pobór wody przekracza 5 tys. litrów na dobę, hodowcy zwierząt, którzy prowadzą biznes na szeroką skalę, hodowcy ryb, właściciele stawów hodowlanych, przedstawiciele sektora energetycznego, a także właściciele pomostów i marin, na których ustawa nakłada nowy „podatek denny". Z opłaty rocznej za grunty pokryte wodami zostaną zwolnione jednostki samorządu terytorialnego, ale tylko pod warunkiem, że podlegająca opodatkowaniu infrastruktura będzie powszechnie dostępna i bezpłatna. Przykładowo, nie trzeba będzie płacić za pomost, jeżeli zostanie on udostępniony do użytkowania, z opłaty zwolnione zostaną też tereny przekazane do użytkowania osobom, które amatorsko łowią ryby czy klubom sportowym.

Zobacz koniecznie: Zapłacimy 20 zł więcej za wodę i ścieki?
Sprawdź także: Kolejna opłata za wodę. O ile wzrosną rachunki?
Czytaj również: Wzrosną opłaty za wodę. Szykuje się rewolucja

Oprac. na podst. rp.pl, superbiz.se.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: