SuperBiz wiadomości Będą zmiany w prawie pracy. Początek końca śmieciówek?

Będą zmiany w prawie pracy. Początek końca śmieciówek?

31.08.2016, godz. 13:50
Pierwsza praca
foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad dużymi zmianami w prawie pracy. Wiceminister Stanisław Szwed zapowiada, że po reformie pracodawcy nie będą mogli obchodzić prawa pracy i unikać płacenia składek ubezpieczeniowych, tylko ze względu na niższe koszty.

- Chcemy uporządkować sytuację jeśli chodzi o urzędy pracy. Dać im większą elastyczność tak, aby ustawa, która dziś funkcjonuje była bardziej strawna zarówno dla pracodawców, osób poszukujących pracy, jak i tych, którzy chcą otworzyć własny biznes. Muszą być to zachęty np. przez pożyczki dla tworzących miejsca pracy, jak i dla tych, którzy zakładają swoje firmy. Zmiany, o których mówimy mogłyby wejść w życie od stycznia 2018 roku - powiedział Stanisław Szwed na antenie TVN24 BiŚ.

Sprawdź koniecznie: Przedsiębiorcy, nadchodzą ważne zmiany w pracy

Minister unikał odpowiedzi na pytanie czy oznacza to likwidację niepopularnych śmieciówek, czyli nadużywania umów cywilno-prawnych.

- Wtedy faktycznie będziemy unikać sytuacji, gdy pracodawcy nadużywają możliwości obchodzenia prawa pracy, czy niepłacenia składek ubezpieczeniowych tylko dlatego, że były niższe koszty, co (w efekcie - red.) psuje rynek pracy. Jesienią będą znane pierwsze szczegóły naszych propozycji - zapowiedział Szwed.

 

Źródło: TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: