SuperBiz wiadomości Będą zwalniać bez przyczyny? Szokujący zapis w nowym kodeksie pracy

Będą zwalniać bez przyczyny? Szokujący zapis w nowym kodeksie pracy

16.08.2015, godz. 16:48
BEZROBOCIE ZWOLNIENIE PRACA PRACOWNIK MOBBING SZEF
foto: SHUTTERSTOCK

Nowy kodeks pracy, który lada dzień zostanie uchwalony, przewiduje, że pracodawca będzie mógł wypowiedzieć umowę zawartą na czas określony bez podania powodu. Obecnie szef musi wskazać konkretną przyczynę swojej decyzji i ją uzasadnić - nie może wyrazić jedynie ogólnego niezadowolenia z pracownika. Nowe przepisy wejdą w życie po pół roku od ogłoszenia nowelizacji.

— Pracodawca będzie mógł wypowiedzieć umowę zawartą na czas określony bez podania powodu. Nie znajduję w nowelizacji żadnego przepisu, który wymagałby wskazania przyczyny rozwiązania stosunku pracy przed umówionym czasem. Skoro tak, to co do zasady nie będzie ona z urzędu badana przez sądy — mówi w "Pulsie Biznesu" Katarzyna Gospodarowicz, radca prawny z Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając.

Sprawdź również: PO daje absolwentom 250 zł za staż. Eksperci: to za mało

W założeniu zmiana Kodeksu Pracy miała zlikwidować patologię przedłużania w nieskończoność umów o pracę na czas określony. Wedle nowych przepisów pracodawca będzie musiał zaproponować stałą umowę po 33 miesiącach zatrudnienia na czas określony. Dodatkowo ustawodawca zrównał okres wypowiedzenia umów na czas określony z umowami bezterminowymi.

Obecnie, aby doszło do zwolnienia stałego pracownika, zgodę na to muszą wyrazić obie strony, zamieszczając w umowie  odpowiednią klauzulę. Po zmianie przepisów ten wymóg zostanie zlikwidowany.

Specjaliści przewidują, że nowe prawo będzie naruszało dyrektywę unijną, wymagającą równego traktowania w zatrudnieniu. To także jedna z podstawowych gwarancji konstytucyjnych.


 

Źródło: "Puls Biznesu"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: