SuperBiz wiadomości Będzie 25 lat więzienia za przestępstwa podatkowe - ostrzega Zbigniew Ziobro

Będzie 25 lat więzienia za przestępstwa podatkowe - ostrzega Zbigniew Ziobro

07.07.2016, godz. 09:35
Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro foto: Super Express

Za przekręty podatkowe będzie kara jak za morderstwo. Rząd PiS 25 latami więzienia chce karać przedsiębiorców, którzy fałszują faktury VAT.

Surowa kara będzie grozić za przestępstwa podatkowe. W przypadku wielomilionowych nadużyć ma ona być zasądzana od pięciu do nawet 25 lat.  - To już czyni różnicę w zakresie kalkulacji i myślenia sprawców na temat konsekwencji. () Chodzi o to, by kara oddziaływała, by kara odstraszała, była realnym narzędziem w rękach organów ścigania – podkreśla minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zobacz: Darmowe leki dla seniorów będa kosztować ponad miliard złotych


Co istotne, w sytuacji, gdy wartość szkody jest wielka, dotyczy kwoty miliona złotych albo sprawca uczyni z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, zagrożenie będzie nie niższe niż trzy lata, a sąd nie będzie mógł zawiesić kary. W takim przypadku maksymalnie będzie można trafić do więzienia na 15 lat. Na taryfę ulgową nadal mogą liczyć osoby, których działania będą skutkowały nieznacznymi szkodami dla budżetu państwa. Im nadal będzie grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.


Zdanych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że państwo w wyniku działania oszustów straciło w minionym roku ponad 80 mld zł.

Zobacz: Surowsze kary dla giełdowych manipulantów

- Pieniądze, które nie wpływają do budżetu państwa, to są pieniądze, które nie mogą być przeznaczone na sprawy ważne dla nas wszystkich - na szkoły, służbę zdrowia, na realizację tych zadań publicznych, do których zobowiązane jest państwo – podkreśla premier Beata Szydło.

Zgodnie z planami rządu sprawami związanymi z oszustwami podatkowymi będą zajmować się  wyspecjalizowani prokuratorzy i jednostki prokuratury, pod nadzorem Prokuratury Krajowej.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: