SuperBiz wiadomości Będzie Fraxit? Ile straciłaby na tym Polska?

Będzie Fraxit? Ile straciłaby na tym Polska?

27.03.2017, godz. 11:30
Marine Le Pen
foto: AP

Zbliżające się wybory we Francji, które planowane są na 23 kwietnia przynoszą coraz więcej kontrowersji. Wbrew pozorom, nowy prezydent Francji może mieć istotne znaczenie dla Polski, bowiem gdyby zwyciężyła Marine Le Pen, kandydatka Frontu Narodowego, która jest zdecydowanie przeciwna Unii może zablokować fundusze strukturalne dla krajów Europy Środkowej. Czy będzie kolejny, unijny exit i ile straciłaby na tym Polska?

Marine Le Pen, kandydatka skrajnej prawicy jest zdecydowanie przeciwna Unii Europejskiej. Wczoraj potwierdziła swoje zapewnienia, że jeśli wygra wybory prezydenckie we Francji będzie chciała zorganizować referendum w sprawie wyjścia jej kraju z UE. Pierwsza tura wyborów planowana jest na 23 kwietnia, druga na 7 maja. Na razie sondaże wskazują, że Le Pen przegrałaby w drugiej turze z Emmanuelem Macronem, najmłodszym z kandydujących na stanowisko głowy państwa.

Zobacz także: Wielka Brytania zapłaci za Brexit co najmniej 260 mld zł?


Jakie to ma znaczenie jeśli chodzi o losy Polski? Skrajnie prawicowa Le Pen zapewnia, że nie tylko chce wyprowadzić Francję z Unii, ale chciałaby także wycofać fundusze strukturalne dla Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Nawet jeśli nie udałby się jej plan Fraxitu zapowiedziała, że stanowczo sprzeciwi się transferom pieniędzy do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ jak twierdzi „Francja traci na tym 9 mld zł co roku".

Sprawdź również: Wrócą wizy i pozwolenia na pracę w Wielkiej Brytanii?


Polska na funduszach strukturalnych zyskuje znaczne sumy. Roczny budżet UE to prawie 140 mld euro. Nasz kraj otrzymał ostatnio ok. 9,5 mld euro.

 

Źródło: /rmf24.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: