SuperBiz wiadomości Będzie rejestr Ukraińców przyjmowanych do pracy

Będzie rejestr Ukraińców przyjmowanych do pracy

15.03.2017, godz. 14:50
Ukraińcy pracujący w Polsce zakładają związek zawodowy.
Ukraińcy pracujący w Polsce zakładają związek zawodowy (ZDJĘCIE POGLĄDOWE). foto: SHUTTERSTOCK

Coraz niższe bezrobocie i coraz większe zapotrzebowanie na chętnych do pracy w Polsce sprawia, że w kraju przybywa imigrantów przyjeżdżających głównie ze Wschodu w poszukiwaniu zatrudnienia. Często jednak pracują nielegalnie, za niskie stawki i bez ubezpieczenia. Rząd ma pomysł, jak uregulować tę sytuację. Ma prowadzić rejestr pracowników ze Wschodu i przymus rejestracji faktu zatrudnienia kogokolwiek z zagranicy.

Obecnie w Polsce zatrudnionych jest legalnie ok. 1,2 mln Ukraińców, a co roku przyjeżdża ich ponad milion.Od 2018 roku rząd chce wprowadzić obowiązkowy rejestr pracowników ze Wschodu, który przewiduje, że pracodawca będzie musiał zgłosić fakt przyjazdu obcokrajowca do pracy.

Sprawdź również: NBP: Płace w Polsce nie idą w górę przez Ukraińców

Rozpatrzenie wniosku przez instytucję będzie kosztowało 30 zł. Urząd pracy będzie mógł nie wyrazić zgody na przyjazd cudzoziemca. Jeśli się zgodzi, trzeba będzie zgłosić ten fakt w dniu rozpoczęcia przez niego pracy.

Rejestr przyjezdnych ze Wschodu pozwoli także wprowadzić ewentualne limity, gdyby okazało się, że „zabierają" Polakom pracę, tj. jeśli okazałoby się, że Polacy nie mają pracy, ponieważ jest zbyt dużo zatrudnionych imigrantów.

Zobacz także: Ukraińcy podbijają polski rynek pracy. Już nie tylko w rolnictwie

Projekt w tej sprawie został przyjęty we wtorek, a przepisy miałyby obowiązywać już od kolejnego roku. Zmian obawiają się głównie pracodawcy, którzy zatrudniają przy pracach fizycznych, w których Ukraińców jest najwięcej. Ministerstwo rodziny zapewnia jednak, że będzie na bieżąco monitorować sytuację, tak by nowe przepisy nie szkodziły rynkowi pracy, a raczej w odpowiedni sposób go regulowały.

 

Źródło: rp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: