SuperBiz wiadomości Będzie rumuński odpowiednik Biedronki? Jeronimo Martins planuje dużą transakcję

Będzie rumuński odpowiednik Biedronki? Jeronimo Martins planuje dużą transakcję

13.09.2016, godz. 14:54
Banknoty
Banknoty foto: SHUTTERSTOCK

Bardzo możliwe, że właściciel popularnej sieci dyskontów Biedronka, jeszcze bardziej urośnie w siłę. Jeronimo Martins jest bowiem zainteresowane kupnem przynoszącej ogromne dochody rumuńskiej sieci sklepów Profi. Tak twierdzi portal wiadomoscihandlowe.pl, powołując się na rumuńskie media. Do wyścigu o przejęcie jej udziałów staje jednak kilka innych przedsiębiorstw.

Obecny właściciel Profi zakupił sieć w 2009 r. za 66 mln euro (ok. 290 mln zł). W jej rozwój zainwestował 10 mln euro (ok. 38 mln zł). Zdecydowanie się to opłaciło. W zeszłym roku sieć przyniosła ogromny dochód wynoszący 565 mln euro (2,5 mld zł). Szacuje się, że w tym roku kwota ta może być jeszcze wyższa i wynieść 780 mln euro (3,4 mld zł). Nic więc dziwnego, że na zakup sieci jest wielu chętnych.

ZOBACZ TEŻ: Wymień odpady na sadzonkę w Biedronce!

Według wiadomoscihandlowe.pl, kupnem rumuńskiej sieci zainteresowany jest nie tylko właściciel Biedronki, ale i amerykański fundusz inwestycyjny CVC Capital, a także firmy tureckie i z krajów bałtyckich. Wartość transakcji może sięgnąć nawet 500 mln euro (2,2 mld zł)! Nowy właściciel Profi przejmie aż 439 marketów, które działają w ponad dwustu rumuńskich miastach.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: