SuperBiz wiadomości Będzie trudniej założyć spółkę z o.o. Lewiatan krytykuje pomysł rządu

Będzie trudniej założyć spółkę z o.o. Lewiatan krytykuje pomysł rządu

15.09.2016, godz. 16:52
KOMPUTER TELEFON TABLET
foto: SHUTTERSTOCK

„Projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, niepotrzebnie zaostrza wymogi dotyczące założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością” - czytamy w komunikacie prasowym Konfederacji Lewiatan. Co nie podoba się ekspertom?

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych przygotowuje strona rządowa. Wśród szeregu regulacji znalazła się i taka, która może utrudnić życie tym, którzy chcą przez internet założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Na niekorzystne dla przedsiębiorców zmiany zwraca uwagę Konfederacja Lewiatan. „Zgodnie z proponowanymi przepisami do założenia spółki z o.o. nie wystarczy już zwykły podpis elektroniczny. Teraz ma być wymagany podpis kwalifikowany lub skorzystanie z platformy ePUAP” – podaje w komunikacie prasowym.

ZOBACZ TEŻ: Lewiatan: 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT dotknie uczciwych przedsiębiorców

Jaka jest różnica między tzw. zwykłym a kwalifikowanym podpisem elektronicznym? Najprościej rzecz ujmując, założenie tego drugiego jest bardziej kłopotliwe, w dodatku płatne. Jeśli więc zostanie wprowadzone rozwiązanie, według którego spółkę przez internet założymy tylko dzięki podpisowi kwalifikowanemu, spadnie liczba chętnych do tego typu rejestracji – przewidują eksperci Lewiatana. Ich zdaniem nie można też w tym przypadku polegać na alternatywnej proponowanej formie, czyli ePUAP-ie, bowiem platforma wciąż wymaga dopracowania.

ZOBACZ TEŻ: Co eksperci naprawdę myślą o rządzie Szydło

„Nowe przepisy doprowadzą do zmniejszenia liczby spraw rozpoznawanych w trybie internetowym i tym samym do utrudnienia rejestracji spółek z o.o. w ten sposób oraz większego obłożenia sądów rejestrowych” - podkreśla Lewiatan. Dlaczego w ogóle zmiana przepisów jest planowana? „Powodem ich zaostrzenia ma być bezpieczeństwo obrotu” - tłumaczy Konfederacja, twierdząc, że obecnie liczba nadużyć jest „praktycznie śladowa”, a sposób rejestracji sp. z o.o. oparty na zwykłym podpisie elektronicznym nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa obrotu. „Dlatego w pierwszej kolejności prowadzone powinny być prace nad usprawnieniem platformy ePUAP oraz skróceniem okresu oczekiwania na rejestrację podmiotów w KRS” - podkreśla Lewiatan.

Źródła: komunikat prasowy Konfederacji Lewiatan, gutowska.pl, certum.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: