SuperBiz wiadomości Belka zachwycony zieloną wyspą w Polsce. Ale krytykuje „oszukańcze polisolokaty”

Belka zachwycony zieloną wyspą w Polsce. Ale krytykuje „oszukańcze polisolokaty”

22.07.2015, godz. 14:01
Marek Belka w Sejmie
foto: Super Express

- Polska to jeden z niewielu wyżej rozwiniętych krajów na świecie i jedyny w Europie, któremu udało się uniknąć recesji. Ja nie wyśmiewam się z zielonej wyspy w Polsce, uważam ją za wielki sukces – mówił w Sejmie prezes NBP Marek Belka, przedstawiając sprawozdanie z działalności NBP w 2014 r. Belka skrytykował jednak, jak się wyraził, oszukańcze działania banków oferujących tzw. polisolokaty.

Prezes NBP w swoim przemówieniu nawiązywał do światowego kryzysu ekonomicznego. Mówił, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) musiała działać w zupełnie nowych warunkach. - Instytucje finansowe na całym świecie otrzymywały od swoich banków centralnych ogromne ilości gotówki – podkreślał Belka, dodając, ze pieniądze po prostu dodrukowywano, co dziś jest krytykowane. - Później tę gotówkę trzeba było gdzieś inwestować, co niosło ze sobą duże ryzyko inwestycyjne, które obciążało gospodarki wschodzące takie jak Polska – wskazywał Belka.

ZOBACZ TEŻ: Andrzej Duda wskaże prezesa NBP. Kto może zastąpić Belkę?

Prezes NBP pozytywnie ocenił działania RPP w zakresie polityki stóp procentowych. Powiedział, że obawiano się, iż jeśli stopy zostaną za bardzo obniżone, ludzie zaczną wycofywać swoje oszczędności z banków do funduszy inwestycyjnych. Belka nie tylko jednak chwalił, ale i ganił. Odniósł się do instrumentu tzw. polisolokat czyli ubezpieczeń na życie, gdzie niewielka część pieniędzy klientów trafia na ubezpieczenie, a większość jest inwestowana w kapitałowe fundusze ubezpieczeniowe. Polisolokaty okazały się niekorzystne dla wielu osób.

„Oszukańcze polisolokaty”

Belka ocenił, że ws. polisolokat klienci mogą mieć uzasadnione pretensje do banków.  - Oszukańcza jest nie tyle ich koncepcja, co sposób sprzedaży – powiedział szef NBP. Pzypomnijmy, że kilka banków, m.in. Idea Bank i Reiffeisen Bank Polska, zostały ukarane w zeszłym roku za nierzetelne informowanie klientów o polisolokatach.

ZOBACZ TEŻ: 8,4 mld zł „wyparowało” z kont emerytalnych? Mamy odpowiedź ZUS!

Pod koniec przemówienia Belki znów było pozytywnie. Prezes NBP ocenił, że zostawia po roku 2014 złotego w dobrej formie, niespodziewanie niską inflację oraz „system bankowy taki, że szkoda go psuć”. Roczne sprawozdanie z działalności NBP uchwala Zarząd a zatwierdza RPP. W ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego Prezes NBP przedstawia sprawozdanie Sejmowi.

Źródło: bankier.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: