SuperBiz wiadomości Bezcennemu zabytkowi grozi zawalenie. Planują remont za 3,4 mln dolarów

Bezcennemu zabytkowi grozi zawalenie. Planują remont za 3,4 mln dolarów

27.09.2016, godz. 15:03
Pałac Topkapi w Stambule
foto: SHUTTERSTOCK

Bezcenny zabytek architektury, muzeum Topkapi w Stambule, może już wkrótce zniknąć z powierzchni ziemi – alarmuje turecki dziennik „Hurriyet”. Pałac, w którym mieści się placówka, jest jednym z najważniejszych zabytków w Turcji, a może się zawalić. Na przeprowadzenie pilnego remontu potrzeba 3,4 mln dolarów (ok. 13 mln zł).

Muzeum Topkapi ma siedzibę w XV-wiecznym pałacu sułtańskim, w którym w połowie XX w. sklepienia wymieniono na betonowe. To właśnie, zdaniem ekspertów, przyczyni się już wkrótce do zawalenia się obiektu, bo ciężaru współczesnego materiału budowlanego nie wytrzymują zabytkowe ściany, które zaczynają pękać.

ZOBACZ TEŻ: W Turcji dokonał się zamach na ekonomię

Pałacowe pawilony grożące zawaleniem, są bardzo bogato zdobione, ponadto stanowią „schronienie” dla bezcennych dzieł sztuki (takich jak choćby 86-karatowy diament w kształcie gruszki), które już z sal ewakuowano. Wyremontowanie tylko najbardziej zagrożonej zawaleniem części ma kosztować, w przeliczeniu, prawie 13 mln zł. Sytuacja jest tym bardziej poważna, że część murów obiektu już się zawaliła. W katastrofie budowlanej z kwietnia br. śmierć poniosły dwie osoby, a pięć zostało rannych.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: