SuperBiz wiadomości „Bezpieczna Polska”: pikniki wojskowe z udziałem żołnierzy [INFOGRAFIKA, LISTA MIEJSC]

„Bezpieczna Polska”: pikniki wojskowe z udziałem żołnierzy [INFOGRAFIKA, LISTA MIEJSC]

10.01.2017, godz. 16:03
Amerykańscy żołnierze w Polsce
foto: MON

W sobotę, 14 stycznia o godz. 14.00 w Żaganiu będzie miało miejsce oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Z tej okazji na terenie całej Polski odbędą się spotkania plenerowe pod hasłem „Bezpieczna Polska". Patronat nad wydarzeniem objął Super Express. Przedstawiamy pełną listę miast, w których specjalnie dla mieszkańców zostaną zorganizowane pikniki wojskowe.

10 stycznia rzecznik rządu Rafał Bochenek oraz rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz poinformowali, że 14 stycznia premier Beata Szydło, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz ambasador USA Paul Jones powitają oficjalnie członków II Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Wojska amerykańskie będą stacjonowały w Polsce w konsekwencji ustaleń, w ramach których ma zostać wzmocniona wschodnia flanka Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przyjazd amerykańskich żołnierzy do naszego kraju to wydarzenie o randze historycznej. Z tej okazji na terenie 16 miast odbędą się pikniki wojskowe z udziałem sił zbrojnych.

Zobacz również: Bezpieczna Polska - pikniki z żołnierzami w całej Polsce [PROGRAM WYDARZEŃ, GALERIA]

- Będzie nam bardzo miło, spotkać się z państwem i powtórnie poczuć atmosferę, która towarzyszyła nam podczas lipcowego Szczytu NATO, którego ustalenia dzisiaj się materializują – powiedział rzecznik resortu obrony Bartłomiej Misiewicz.

W trakcie imprez plenerowych będzie można obejrzeć pokazy nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, występy orkiestr wojskowych i koncerty. Za ich przygotowanie odpowiadają: Urzędy Wojewódzkie oraz Wojewódzkie Sztaby Wojskowe. Wydarzenia, które będą miały miejsce 14 stycznia, zostaną zorganizowane z inicjatywy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Dodatkowo jeszcze tego dnia wszędzie, przy wsparciu harcerzy, organizacji proobronnych przy okazji tych spotkań z wojskiem będzie prowadzona akcja charytatywna prowadzona przez Caritas Ordynariatu Polowego WP. Będą zbierane pieniądze na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii – podkreślił Bartłomiej Misiewicz.

Zobacz także: Pierwsze śmigłowce trafią do Polski na przełomie stycznia i lutego

Uroczyste powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej nastąpi 14 stycznia (sobota) o godz. 14.00 w Żaganiu. Tego samego w godz. 12.00- 17.00 w 16-tu miastach Polski odbędą się pikniki wojskowe.

Miejsca spotkań z żołnierzami [PEŁNA LISTA]:

1. ŻAGAŃ, Plac Gen. Stanisława Maczka przy ul. Jana Pawła II
2. WARSZAWA, Pl. Piłsudskiego
3. GDYNIA, Skwer Kościuszki
4. POZNAŃ, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, ul. Wojska Polskiego 86/90
5. ŁÓDŹ, ul. Piotrkowska (na odcinku od ul. Zamenhoffa do ul. Tuwima)
6. BIAŁYSTOK, Jednostka Wojskowa (koszary 18 pułku rozpoznawczego (18pr), ul. Kawaleryjska 70) lub Rynek Kościuszki
7. WROCŁAW, teren Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego
8. KIELCE, Plac Wolności
9. KRAKÓW, Rynek
10. LUBLIN, teren Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4
11. OLSZTYN, Plac Solidarności
12. RZESZÓW, Stadion Podhalańczyk, koszary 21.blog, ul. Langiewicza 4
13. SZCZECIN, Jasne Błonia
14. BYDGOSZCZ, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2, ul. Szubińska 107
15. OPOLE, Rynek
16. KATOWICE, Plac Żołnierza Polskiego

Może cię zainteresować: MON zakupi rakiety warte blisko miliard złotych

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ang. Armored Brigade Combat Team, ABCT) wchodzi w skład amerykańskich sił zbrojnych, które od 2017 r. będą stacjonować w Polsce w ramach inicjatywy, która ma na celu wzmocnienie naszego regionu. Do ABCT należy kilka tysięcy żołnierzy. Ich wyposażenie obejmuje m.in. w czołgi, wozy bojowe Bradley i samochody HMMWV. Żołnierze z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej mają przebywać w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Większość wojsk amerykańskich skupi się w zachodniej Polsce, na wschodniej flance NATO. Niektóre elementy ABCT zostaną rozmieszczone także w innych lokalizacjach, a ćwiczenia i szkolenia mają odbywać się na terenie całego kraju. Przerzut wojsk obecnej rotacji ABCT rozpoczął się w grudniu 2016 roku. Do Polski zostaną również sprowadzone: amerykański zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego i pododdziały logistyczne.

Źródło: mon.gov.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: