SuperBiz wiadomości Bezpieczna Polska - pikniki z żołnierzami w całej Polsce [PROGRAM WYDARZEŃ, GALERIA]

Bezpieczna Polska - pikniki z żołnierzami w całej Polsce [PROGRAM WYDARZEŃ, GALERIA]

12.01.2017, godz. 16:50
Amerykańscy żołnierze w Polsce
foto: MON

Znamy już harmonogram imprez plenerowych z udziałem żołnierzy „Bezpieczna Polska". 14 stycznia (sobota) w 16 miastach Polski odbędą się pikniki z okazji powitania amerykańskich żołnierzy, którzy 12 stycznia przybyli do naszego kraju, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO. Na polskie rodziny czekają liczne atrakcje w Żaganiu, Warszawie, Krakowie, Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku, Kielcach, Katowicach czy Olsztynie. Amerykańscy żołnierze wezmą udział w wydarzeniach w Żaganiu.

14 stycznia w każdym województwie odbędzie się piknik pod hasłem „Bezpieczna Polska". Na stoiskach promocyjnych będą miały miejsce pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz spotkania z gośćmi. W wielu miastach dla odwiedzających przygotowano żołnierską grochówkę i ciepłe napoje. Specjalne atrakcje czekają również na najmłodszych.

Żagań
Miejsce: Plac Gen. Stanisława Maczka przy ul. Jana Pawła II, Rynek
Termin: godz. 12.00 – 17.00
W Żaganiu będzie miało miejsce oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Dla zwiedzających zostanie udostępniony sprzęt wojskowy, jakim dysponują żołnierze z Polski i Stanów Zjednoczonych, m.in. czołgi „Leopard" 2A5, „Leopard" 2A4 i kołowy transporter opancerzony „Rosomak", a także – amerykańskie pojazdy: M1 „Abrams", M2 „Bradley" oraz pojazd kołowy „Hummer". Na scenie wystąpią lokalni artyści z zespołem „Pectus" na czele. O godz. 14.00 przemówienia wygłoszą: premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz oraz zaproszeni goście. W wybranych miastach Polski wydarzenie będzie transmitowane na żywo podczas imprez plenerowych.

Warszawa
Miejsce: Pl. Piłsudskiego
Termin: godz. 12.00 – 17.00
W Warszawie uroczystościom towarzyszącym powitaniu wojsk amerykańskich będą towarzyszyły m.in.: musztra paradna Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, pokaz sprzętu wojskowego (transportera opancerzonego „Rosomak", czołgu „Leopard", armatohaubicy samobieżnej, robota „Taulon", urządzeń szkoleniowych „Cyklop", wykrywacza min czy systemu rozpoznania elektronicznego „Gunica"). Atrakcją staną się występy Dariusza „Maleo" Malejonka i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. O godz. 14.00 odbędzie się transmisja uroczystości powitania wojsk amerykańskich w Żaganiu.

Katowice
Miejsce: Plac Żołnierza Polskiego
Termin: godz. 12.00 – 17.00
W Katowicach odbędą się prezentacje wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących w woj. śląskim – komandosów z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i gliwickiej jednostki Agat oraz żołnierzy z 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, a także – pokazy Straży Granicznej i Służby Celnej. Dla zwieszających zostaną udostępnione m.in.: transportery opancerzone, samochody sanitarne i pojazdy wojsk chemicznych. Dwa koncerty zagra wojskowa orkiestra z Bytomia. Będzie można ogrzać się przy wojskowej grochówce i herbacie.

Wrocław
Miejsce: Plac Powstańców Warszawy przy Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim
Termin: godz. 12.00 – 17.00
We Wrocławiu piknikującym czas umilą: pokazy sprzętu wojskowego, broni strzeleckiej, umundurowania, sprzętu saperskiego i łączności, praktycznego działania sapera – robota „Inspektor" czy pokazy musztry. W ramach ekspozycji zostaną wystawione m.in. czołg „Leopard" 2A5 i kołowy transporter opancerzony „Rosomak", będzie można także spróbować swoich sił na mini-strzelnicy. Pod koniec imprezy przewidziano występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Na najmłodszych czekają gry, zabawy i konkursy, dodatkowo przewidziano poczęstunek w postaci grochówki wojskowej.

Zobacz także: „Bezpieczna Polska”: pikniki wojskowe z udziałem żołnierzy [INFOGRAFIKA, LISTA MIEJSC]

Kraków
Miejsce: Rynek Główny
Termin: 12.00 – 17.00
Krakowiacy zobaczą m.in.: pokaz statyczny sprzętu wojskowego (broń strzelecką, sprzęt artylerii, sprzęt saperski, samochodowy czy sprzęt spadochronowo-desantowy), pokazy skoczków, musztrę paradną w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej oraz występy Orkiestry Wojskowej i solistów.

Poznań
Miejsce: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, ul. Wojska Polskiego 86/90
Termin: godz. 10.30 – 17.30
W Poznaniu do głównych atrakcji będą należeć: ekspozycja sprzętu wojskowego oraz stanu wyszkolenia żołnierzy poszczególnych jednostek organizacyjnych, konferencja z udziałem przedstawicieli WUW oraz Koncert galowy Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Podczas punktu kulminacyjnego pikniku odbędzie się transmisja telewizyjna z wykorzystaniem telebimu. Na najmłodszych czekają liczne atrakcje, m.in. malowanie twarzy dzieci oraz pokazy sprzętu i wyposażenia indywidualnego różnego rodzaju wojsk. Stoiska przygotują liczne jednostki wojskowe i organizacyjne.

Gdynia
Miejsce: Skwer Kościuszki, Basen I Prezydenta
Termin: godz. 12.00 – 17.00
Liczne atrakcje, w tym pokazy i prezentacja sprzętu wojskowego, czekają na uczestników pikniku wojskowego w Gdyni. W imprezie udział weźmie drużyna strzelców wyborowych z bronią i wyposażeniem, nastąpi również pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Odwiedzający będą mogli obejrzeć pokaz pirotechniczny, zwiedzić okrętowy podwodny i niszczyciel min oraz zobaczyć przenośną wyrzutnię ppanc. pocisków kierowanych „Spike", samochód terenowy ,„Honker" czy quad „Polaris". Z kolei 3. Flotylla Okrętów Komendy Portu Wojennego zaprezentuje rakietę RBS MK-3. Dodatkowo w wydarzeniu weźmie udział prezentacja gdyńskiej drużyny futbolu amerykańskiego. 14 stycznia dla zwiedzających zostanie udostępniony polski niszczyciel ORP „Błyskawica". Przygotowano też poczęstunek w postaci grochówki wojskowej i gorącej czekolady.

Białystok
Miejsce: Plac im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym
Termin: godz. 12.00 – 17.00
Na stoiskach poszczególnych wystawców w Białymstoku odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in.: legendarny czołg „Leopard" 2A5, drona rozpoznawczego FlyEye, wóz wykrywania skażeń BRDM-2RS, wóz bojowy BWP-1, bojowy wóz rozpoznawczy BRDM-2 i strzelnicę broni pneumatycznej. Na uczestników pikniku czekają pokazy sprzętu poszczególnych jednostek podległych MON. Podczas imprezy odbędzie się zbiórka na rzecz chrześcijan w Syrii. Gościom będzie wydawana herbata i grochówka. Tego dnia Muzeum Wojska zapowiedziało dzień otwarty dla wszystkich chętnych.

Kielce
Miejsce: Plac Wolności
Termin: godz. 12.00 – 17.00
W Kielcach na uwagę zasługują: zaaranżowane posterunki oraz ekspozycje uzbrojenia, umundurowania, wyposażenia i sprzętu wojskowego, pokaz ratownictwa drogowego, prezentacja sprzętu HSW „Stalowa Wola", Państwowej Straży Pożarnej czy symulowana ewakuacja rannych z pola walki, którą wykona Związek Strzelecki „Kielce" im. Józefa Piłsudskiego. Dla dzieci przygotowano: warsztaty z udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, zabawy z tresowanym psem oraz gry i zabawy. W trakcie pikniku będzie można posilić się wojskową grochówką.

Może cię zainteresować: Pierwsze śmigłowce trafią do Polski na przełomie stycznia i lutego

Olsztyn
Miejsce: Plac Solidarności, Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, s. 52 (godz. 15.30 – 17.00)
Termin: godz. 12.00 – 17.00
W Olsztynie na uczestników pikniku czekają m.in.: pokazy żołnierzy, quizy dla dorosłych z wiedzy o NATO, quizy dla dzieci ze znajomości historii Polski oraz pokazy: Jednostki Strzeleckiej 1013 z Ostródy, bractwa Rycerskiego Komturia z Nidzicy i grupy rekonstrukcyjnej z Jonkowa. Gościom wydawana będzie grochówka.

Opole
Miejsce: pl. Wolności
Termin: 12.00 – 17.00
W Opolu uczestnicy pikniku będą mogli postrzelać „na sucho" na trenażerze i wysłuchać Wojskowej Orkiestry z Radomia. W skład opolskiej ekspozycji wejdą m.in.: czołg „Leopard", wyrzutnia rakiet „Langusta", bojowy wóz piechoty i kołowy transporter opancerzony „Rosomak", a także – różnego rodzaju samochody i pojazdy, które znajdują zastosowanie w wojsku. Na odwiedzających będzie czekać dymiąca grochówka i ciepła herbata. Caritas zapowiedział zbiórkę na rzecz uchodźców z Syrii.

Łódź
Miejsce: ul. Piotrkowska (od ul. Tuwima do ul. Zamenhofa), Pasaż Schillera
Termin: godz. 12.00 – 17.00
Podczas pikniku w Łodzi odwiedzający będą mogli zobaczyć sprzęt i uzbrojenie oddziałów, które stacjonują na terenie województwa łódzkiego. W regionie zlokalizowane są ważne jednostki wojskowe, m.in. 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia z Sieradza, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego i Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego z Łodzi. Swoje stoiska przygotowały także: Służba Celna, policja i Straż Miejska z Łodzi. Na ekspozycji nie zabraknie: hełmów, kombinezonów, ekwipunku pilota, sprzętu spadochronowego i trenażera zewnętrznego polowego. Uczestnicy wydarzenia będą mogli posilić się wojskową grochówką i rozgrzać się przy gorącej herbacie.

Lublin
Miejsce: Lubelski Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4
Termin: godz. 12.00 – 17.00
Na dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego będzie miała miejsce prezentacja wszystkich jednostek stacjonujących w województwie lubelskim. Nadarzy się okazja, aby obejrzeć transporter rozpoznania oraz patrol rozminowania z najnowocześniejszym sprzętem saperskim, quady i motocykle. Dla najmłodszych przygotowano atrakcje artystyczne. Nie zabraknie także wojskowej grochówki.

Rzeszów
Miejsce: Klub Żołnierski, ul. Dąbrowskiego 22
Termin: godz. 12.00 – 17.00
Podhalańskie jednostki podległe MON pochwalą się swoim uzbrojeniem, w skład którego wchodzą m.in.: haubice, bojowy wóz piechoty, transporter „Rosomak" w wersji medycznej, armaty przeciwlotnicze, moździerze, broń strzelców wyborowych i wyrzutnie pocisków kierowanych. Osoby interesujące się strzelectwem powinny udać się do klubie 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, gdzie zostanie otwarta Sala Tradycji 21 BSP. Dla miłośników zwierząt atrakcje przygotowała policja, która zaprezentuje formację antyterrorystyczną z psem oraz patrol konny i namiot profilaktyczny. Rozmaite pojazdy udostępni zwiedzającym Państwowa Straż Pożarna. W trakcie wydarzenia odbędzie się także nauka udzielania pierwszej pomocy. Uroczystości w Żaganiu z udziałem premier Beaty Szydło i dowództwa sił amerykańskich transmitowane będą na żywo.

Przeczytaj również: MON zakupi rakiety warte blisko miliard złotych

Szczecin
Miejsce: Jasne Błonia
Termin: godz. 12.00 – 17.00
Mieszkańcy Szczecina będą mogli obejrzeć sprzęt wojskowy – transportery opancerzone, armatohaubice, zestaw przeciwlotniczy, wyposażenie drużyny zmotoryzowanej, strzelców wyborowych i płetwonurków. Program obejmuje także występ orkiestry wojskowej (w godz. 13.00 – 13.30) oraz darmową porcję grochówki wojskowej (o godz. 13.30). O 14.00 rozpocznie się transmisja z uroczystości w Żaganiu. Dla zainteresowanych odbyciem służby wojskowej przygotowano punkt informacyjny.

Bydgoszcz
Miejsce: teren Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, ul. Szubińska 107
Termin: godz. 12.00 – 17.00
Caritas Ordynariatu Polowego WP zorganizuje zbiórkę na rzecz uchodźców z Syrii.
W trakcie pikniku w Bydgoszczy zostaną zorganizowane pokazy policji, straży pożarnej i innych służb mundurowych. W części wystawienniczej znajdzie się sprzęt wojskowy wraz z wyposażeniem, m.in.: czołgi „Leopard" A5 i A4, wyrzutnia rakietowa „Langusta", wyrzutnia RM70, czołg PT91, armatohaubica czy kołowy transporter opancerzony „Rosomak". Nie zabraknie także historycznych już eksponatów takich, jak czołgi T34, T72 i F17 czy haubice M109. Dla zwiedzających przygotowano żołnierską grochówkę.

Źródło: mon.gov.pl, MON, nto.pl, lodz.tvp.pl, bydgoszcz.naszemiasto.pl, szczecin.tvp.pl, gospodarkapodkarpacka.pl, lublin.tvp.pl, poznan.uw.gov.pl/bezpieczna-polska

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: