SuperBiz wiadomości Bezrobocie idzie w górę

Bezrobocie idzie w górę

08.02.2016, godz. 14:13
Bezrobotni w wieku 50+ w Urzędach Pracy
Bezrobotni w wieku 50+ w Urzędach Pracy foto: Super Express

W styczniu stopa bezrobocia wzrosła do 10,3 procent. Bez pracy było 1,65 miliona osób. Wiosną sytuacja ma się poprawić.

Bezrobocie w ciągu miesiąca wzrosło  o 0,5 proc. i doszło do poziomu 10,3 proc. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) poinformowało, że w styczniu zarejestrowanych było 1,65 miliona osób bezrobotnych. To o 85,3 tys. więcej niż w grudniu 2015 r.


- Zima to okres, w którym bezrobocie z przyczyn sezonowych wzrasta. Jest to stała tendencja odnotowywana od wielu lat - powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska w komunikacie MRPiPS.

 

Przeczytaj: Catering - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"


Choć wiele osób straciło pracę, to nie brakuje na rynku firm, które szukają rąk do pracy. Pracodawcy w styczniu zgłosili do urzędów pracy blisko 85 tysięcy ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To o 6,3 tys., czyli 8 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.


Jednocyfrowa stopa bezrobocia utrzymuje się w sześciu województwach. Województwo wielkopolskie (6,5 proc.), śląskie (8,5 proc.) i mazowieckie (8,7 proc.), to województwa, w których bezrobocie utrzymuje się na najniższym poziomie.

A zdaniem ministerstwa obecny wzrost bezrobocia jest chwilowy, a na rynku pracy może być już tylko lepiej. - W ubiegłym roku do urzędów pracy wpłynęło prawie 1,3 mln ofert pracy, czyli prawie o 17% więcej niż w 2014 r. Zmniejsza się także skala zwolnień grupowych – podkreśliła minister resortu pracy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: