Bezrobocie w lutym powyżej 10 proc. Będzie lepiej? Firmy planują zatrudnienie

2016-03-23 17:36

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lutym wyniosła 10,3 procent – wynika z najnowszych danych GUS. To wynik identyczny w stosunku do danych ze stycznia. A jak będzie wyglądał nasz rynek pracy w najbliższym czasie? Wiele wskazuje na to, że może być nieźle.

Specjaliści podkreślają, że chociaż zazwyczaj bezrobocie zimą rośnie, w tym roku w styczniu i w lutym było na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku na początku wakacji, a więc w szczycie sezonu na pracę.

To może być dobry prognostyk na najbliższe miesiące. Między innymi dlatego, że wraz z nadejściem wiosny do życia budzi się branża budowlana.  - Według analityków w 2016 roku Polska będzie jedynym krajem, obok Rumunii, w którym całkowita wielkość produkcji w branży budowlanej przekroczy poziom notowany przed kryzysem z lat 2008-2009 – przypomina Work Service.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa z kolei szacuje, że rynek budowlany może w tym roku wzrosnąć nawet o 8 proc. Będzie to możliwe przede wszystkim za sprawą nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020.

Zobacz także: Tesco nie podwyższa pensji. Wyższe płace w Lidlu i Biedronce

Na szczęście na pojawienie się nowych miejsc pracy liczyć mogą nie tylko sezonowi robotnicy budowlani. W ostatnim czasie wzrost zatrudnienia zapowiedziało kilka firm.

Do końca tego roku ok. 400 osób chce zatrudnić w swoim nowo otwartym biurze w Gdańsku firma State Street. To druga najstarsza instytucja finansowa w USA, zajmuje się m.in. obsługą funduszy inwestycyjnych i funduszy emerytalnych. W Polsce firma prowadzi już biuro w Krakowie.
Kandydaci muszą posiadać umiejętności analityczne i dobrą znajomość języka angielskiego. W ciągu 2-3 lat w gdańskim ma być zatrudnionych w sumie 1000 nowych osób. Firma zatrudnia głównie absolwentów kierunków finansowych i ekonomicznych.

Kilkadziesiąt nowych miejsc pracy w najbliższym czasie ma powstać w Lublinie.W połowie kwietnia rekrutację do swojego brytyjskiego biura rozpocznie brytyjska firma Phlexglobal.Na początek szuka 20 pracowników. Docelowo ma zatrudniać ok. 50-60 osób.

Nową fabrykę w tym mieście buduje także Lubella. Hala produkcyjno -magazynowa powstanie w podstrefie Lublin Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec Firma planuje zainwestować 87 milionów zł oraz utworzyć 35 nowych miejsc pracy.

Czytaj również: Stawka 12 zł od września tego roku. Dwa lata później będzie waloryzacja

W punktu widzenia rynku pracy dobrą wiadomością może być także zapowiadany przez samorządy wzrost zatrudnia w urzędach w związku z koniecznością obsługi programy „Rodzina 500 plus”. Szacuje się, że w całym kraju z tego tytułu przybędzie kilka tysięcy miejsc pracy.

Z badań Work Service wynika, że w 2016 r. najbardziej poszukiwani będą pracownicy niższego szczebla, którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za realizację zamówień. Rekrutację tego typu osób planuje 67 proc. pracodawców. Zwiększy się także popyt na wyspecjalizowanych pracowników w obszarze budownictwa ciężkiego oraz energetyki. Wyzwaniem dla pracodawców będzie pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanych kadr.

MK

Źródło: pulshr.pl, TVN24BIS

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze