SuperBiz wiadomości Bezrobocie w Polsce. Tylko 7 krajów w UE ma niższe [INFOGRAFIKA]

Bezrobocie w Polsce. Tylko 7 krajów w UE ma niższe [INFOGRAFIKA]

31.08.2016, godz. 15:37
Praca sezonowa w Norwegii
foto: SHUTTERSTOCK

Poziom bezrobocia w Polsce osiąga kolejne rekordy. Eurostat podaje, że w lipcu w naszym kraju wyniosło one jedynie 6,1 proc., co daje jeden z lepszych wyników w ciągu ostatnich trzech dekad. Z danych europejskiego urzędu wynika, też że jedynie w siedmiu państwach UE odnotowano niższe bezrobocie niż w Polsce.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że w lipcu bezrobocie w Polsce wyniosło 8,6 proc. (na podstawie danych GUS, który zlicza bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy). BAEL jest badaniem aktywności zawodowej, w którym pyta się ludzi o to, czy faktycznie pracują lub szukają zatrudnienia.

Zobacz również: Jak spada bezrobocie i ile jest ofert pracy w regionach? [MAPY]

Jeszcze lepsze dane na temat polskiego rynku pracy podaje Eurostat. Poinformował, że w Polsce poziom bezrobocia to jedynie 6,1 proc. Taki sam wynik zanotowała Rumunia. W całej Unii Europejskiej mniej osób bez pracy jest jedynie w siedmiu państwach: Austria, Holandia (oba po 6 proc.), Węgry (5,1 proc.), Wielka Brytania (5 proc.), Niemcy i Czechy po 4,2 proc. oraz Malta 3,9 proc. Zestawienie dotyczy lipca, a jedynie w przypadku Brytyjczyków i Węgrów mowa o czerwcu.

Średnia unijna bezrobocia wg Eurostatu wynosi 8,6 proc. Poniżej tego progu znajduje się 17 krajów członkowskich wspólnoty. Jeszcze wyższe, bo 10,1 proc. bezrobocia, notuje się w państwach eurostrefy.

Niechlubnymi rekordzistami w Unii są: Chorwacja (13,2 proc.), Hiszpania (19,6 proc.) oraz Grecja (23,5 proc.)

Sprawdź też: Szukasz pracy w Europie? W tych regionach nie ma bezrobocia

Nominalna liczba bezrobotnych w lipcu w UE wyniosła 21,063 mln, z czego 16,307 mln przypadało na strefę euro. To o odpowiednio 1,688 mln i 1,034 mln mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podaje serwis Bankier.pl.

 

Źródło: Bankier.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: