SuperBiz wiadomości Biały dom - stąd prezydent USA rządzi światem

Biały dom - stąd prezydent USA rządzi światem

08.11.2016, godz. 09:00
Biały Dom
foto: SHUTTERSTOCK

Biały Dom, oficjalna siedziba i miejsce pracy prezydentów Stanów Zjednoczonych – to najsłynniejszy budynek w USA. Ma już ponad 200-letnią historię. Swoją nazwę Biały Dom zawdzięcza prezydentowi Rooseveltowi.

Budowę Białego Domu rozpoczął w 1792 roku George Washington, pierwszy prezydent nowo powstałego państwa – Stanów Zjednoczonych. Jednak jako jedyny nigdy w nim nie zamieszkał, ponieważ zmarł 3 lata przed zakończeniem trwającej 8 lat budowy. 1 listopada 1800 roku do Białego Domu wprowadził się ówczesny prezydent John Adams i od tego momentu stał się on siedzibą wszystkich kolejnych amerykańskich prezydentów. Budynek zaprojektował mieszkający w Charleston irlandzki emigrant, architekt James Hoban. Jego projekt wybrano spośród dziewięciu prac nadesłanych na konkurs rozpisany w 1792 r. przez George'a Washingtona. Swój projekt zgłosił też wtedy anonimowo Thomas Jefferson, późniejszy prezydent.

Zobacz także: Wybory w USA. Co oznaczałaby dla Polski wygrana Donalda Trumpa? [ROZMOWA]

Biały Dom budowali niewolnicy
Nie wszyscy wiedzą, że Biały Dom budowali m.in. czarnoskórzy niewolnicy. W 1814 r., w czasie wojny amerykańsko-brytyjskiej, budynek został niemal całkowicie zniszczony przez pożar (ocalały tylko mury). W 1817 r. rezydencję z pietyzmem odbudowano, wykańczając ją na zewnątrz na biało i stąd wzięła się nazwa Biały Dom. Oficjalnie nazwy tej zaczął używać dopiero prezydent Theodor Roosevelt, w pierwszych latach XX wieku – tak sygnował swoją korespondencję. Biały Dom był modernizowany na początku XX wieku. Wzmocniono wówczas fundamenty i ściany samego gmachu, bo tworzywo z którego był budowany – piaskowiec nie wytrzymał próby czasu. Po II wojnie światowej gruntownie przebudowano wnętrza, ale został zachowany pierwotny zewnętrzny klasycystyczny, kształt rezydencji, który doskonale znany. Szczególnie charakterystyczny jest znajdujący się od frontu portyk z kolumnami jońskimi i wieńcząca budynek balustrada. Z czasem do głównego, pierwotnego budynku dobudowano dwa skrzydła: wschodnie i zachodnie (w 1902 i w 1942 roku).

Rezydencja Wykonawcza – centrum Białego Domu
Obecnie Biały Dom składa się z trzech głównych części. To Rezydencja Wykonawcza, Skrzydło Zachodnie oraz Skrzydło Wschodnie. Obok głównego budynku znajduje się gmach Urzędu Wykonawczego Prezydenta Stanów Zjednoczony i przyległe tereny, w tym dwa ogrody. Najstarsza część to Rezydencja Wykonawcza, stanowiąca centrum Białego Domu. Na parterze mieszczą się biblioteka, pomieszczenia o charakterze oficjalnym i pomieszczenia gospodarcze (kuchnia). Na dwóch poziomach pod ziemią znalazło się miejsce na dodatkowe pomieszczenia gospodarcze i magazynowe oraz schron dla prezydenta i jego rodziny. Pierwsze piętro zajmują pomieszczenia o charakterze reprezentacyjnym, natomiast prezydencka para mieszka na drugim i trzecim piętrze Rezydencji Wykonawczej.

Zachodnie Skrzydło – miejsce urzędowania prezydenta
Dobudowane w 1902 roku Zachodnie Skrzydło to miejsce pracy prezydenta i urzędników. Część ta jest całkowicie niedostępna dla turystów. Znajduje się tutaj Gabinet Owalny, w którym prezydent wykonuje codzienne obowiązki. Swoje biura mają tam też zwyczajowo m.in. wiceprezydent, szef administracji prezydenckiej Część skrzydła zajmują dziennikarze akredytowani przy Białym Domu,a w piwnicy
jest Pokój dowodzenia, w którym prezydent spotyka się z przedstawicielami wojska wywiadu. Może tu łączyć się z rozmówcami na całym świecie i zapoznawać z tajnymi danymi w maksymalnie bezpieczny sposób.

Sprawdź koniecznie: Wybory w USA. Zobacz, które stany trzeba zdobyć, aby wygrać [INFOGRAFIKA]

Wschodnie Skrzydło – część ochronna
Głównym celem wzniesienia Wschodniego Skrzydła było ukrycie budowy podziemnego bunkra dla prezydenta i jego rodziny, zlokalizowanego bezpośrednio pod nim i mogącego przetrzymać nawet atak nuklearny. Bunkier jest czynny do dzisiaj. W czasie alarmu wywołanego atakami z 11 września 2001, schronili się w nim wiceprezydent Dick Cheney oraz najwyżsi urzędnicy prezydenccy. We Wschodnim Skrzydle mieszczą się m.in. biura Pierwszej Damy i jej urzędników. Zlokalizowano tam także pomieszczenia związane z turystyczną rolą Białego Domu, a także działy urzędu prezydenckiego odpowiedzialne za organizację różnego rodzaju imprez i ceremonii.

Główne pokoje
Aula wejściowa (wielkie foyer) – główne wejście do oficjalnej części Białego Domu. Tu organizowane są ceremonie powitalne na cześć gości prezydenta. Służy też jako sala koncertowa i balowa To właśnie w tej sali księżna Diana tańczyła z Johnem Travoltą.
Hol centralny - miejsce wykorzystywane głównie do krótkich przemówień
do narodu transmitowanych przez telewizję.
Gabinet Owalny – najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w Białym Domu. Od 1909 roku pełni rolę miejsca codziennej pracy prezydenta. Stąd George W. Bush wygłosił przemówienie do rodaków po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r. Tutaj też prezydent Bill Clinton romansował ze stażystką Monicą Lewinsky.
Biblioteka - od 1935 roku znajduje się tu prezydencka biblioteka
zawierająca bogate zbiory literatury amerykańskiej.
Pokój chiński - można tu obejrzeć bogatą kolekcję chińskiej porcelany. gromadzonej przez amerykańskich prezydentów od czasów George'a Washingtona. Odbywają się tu kameralne spotkania z gośćmi pierwszej damy.
Główna jadalnia - w tej sali może jeść naraz 140 osób. Kiedyś
znajdowała się w niej biblioteka prezydencka. Obecnie urządza się w niej
uroczyste obiady.
Niebieski gabinet - u prezydenci USA prowadzą oficjalne rozmowy ze swoimi gośćmi. Okrągły kształt zawdzięcza Jerzemu Waszyngtonowi.
Sala wschodnia - największa sala Białego Domu, tu odbywają się duże przyjęcia wydawane przez prezydenta. Tu zmarł prezydent Abraham Lincoln, postrzelony przez fanatyka Johna Wilkesa Bootha.
Żółty gabinet owalny - prezydent z żoną najczęściej podejmuje tu
ważnych gości podczas kameralnych spotkań. To tutaj 7 grudnia 1941 r. prezydent Franklin Delano Roosevelt odebrał meldunek o japońskim ataku na Pearl Harbor. Sypialnia Lincolna - niegdyś używana była wykorzystywana jako pokój telegraficzny. Obecnie sypia w niej pierwsza para.
Sypialnia królowych - tu zazwyczaj nocują monarchowie lub członkowie rodzin królewskich. Sypiały w nim królowe Grecji, Holandii i Wielkiej
Brytanii.
Pokój spotkań dyplomatycznych–organizuje się tu spotkania z zagranicznymi ambasadorami. Franklin Delano Roosevelt od 1935 r. przez dziewięć lat nadawał stąd słynne radiowe „pogawędki przy kominku".
Centrum Prasowe – od 2000 r. pomieszczenie nosi imię Jamesa Brady'ego, sekretarza prasowego Ronalda Reagana, który został ranny podczas zamachu na Reagana w marcu 1981 r. To tu odbywają się konferencje prasowe i spotkania sekretarza prasowego Białego Domu z dziennikarzami.

Czytaj też: Wybory w USA. Polak podniósł rękę na prezydenta Ameryki? To i inne ciekawostki [GALERIA]

Z szatni na kino
Przez lata kolejni lokatorzy Białego Domu wprowadzali w nim zmiany, przerabiali, budowali nowe pomieszczenia. Prezydent Franklin Delano Roosevelt, ktory bardzo cenił sobie aktywność fizyczną kazał zbudować basen. Za rządów prezydenta Nixona został przerobiony na pokój, w którym odbywają się konferencje prasowe. Specjalny pokój powstał na życzenie prezydenta Granta, który uwielbiał bilard.Gdy nastał prezydent Clinton, kazał wybudować bieżnię. Prezydent Barack Obama z żoną często korzystają z sali kinowej przerobionej z szatni podczas remontu Białego Domu w 1942 roku. Czy nowy gospodarz Białego Domu zdecyduje się na zmiany, przekonamy się wkrótce,

Ciekawostka
W Białym Domu mieści się 132 pokojów, 35 łazienki. W rezydencji znajduje się: 412 drzwi, 147 okien, 28 kominów, 3 windy i 8 zejść schodowych. Jest kino, basen, kręgielnię, pokój bilardowy i biblioteka, zbudowano też kort tenisowy i ścieżkę do joggingu. Pięciu prywatnych szefów kuchni gotuje codziennie dla około 400 osób.

autor: Danuta Rawicka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: