SuperBiz wiadomości Bieda w Polsce: 1,60 zł dziennie na osobę w rodzinie

Bieda w Polsce: 1,60 zł dziennie na osobę w rodzinie

05.12.2016, godz. 11:51
portfel emerytura podwyżki
portfel emerytura podwyżki foto: SHUTTERSTOCK

Co druga rodzina ma zaległości z opłatami, pożyczkami, kredytami; co trzeci senior nie może wydać więcej niż 7 zł dziennie, żeby nie popaść w długi; co piąta rodzina wielodzietna mieszka razem w jednym pokoju; blisko 15 proc. rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością ma dziennie do dyspozycji 1,60 zł. na osobę – taki obraz wyłania się z „Raportu o biedzie” przygotowanego przez Stowarzyszenie Wiosna.

Bieda w Polsce
Raport powstał na doświadczeń wolontariuszy oraz ich bezpośrednich rozmów z beneficjentami akcji „Szlachetna Paczka” organizowanej przez Stowarzyszenie. Opisuje on najważniejsze problemy, z którymi zmagają się najubożsi Polacy.

Z raportu wynika, że co druga rodzina ma zaległości z opłatami, pożyczkami, kredytami; co trzeci senior nie może wydać więcej niż 7 zł dziennie, żeby nie popaść w długi; co piąta rodzina wielodzietna mieszka razem w jednym pokoju; także co piąta rodzina wydaje na mieszkanie więcej niż połowę swoich dochodów, a co szósta rodzina żyje bez łazienki. Dane zebrane przez wolontariuszy pokazują także, że blisko 15 proc. rodzin, dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, ma dziennie do dyspozycji 1,60 zł. na osobę.

Zobacz także: Jakość życia w Polsce: 2,5 miliona Polaków żyje w ubóstwie, ponad 15,7 nie ma nagłe wydatki

Potrzebujący, zapytani o szczególne upominki, jakie chcieliby otrzymać wymieniali przedmioty, które dla wielu z nas są artykułami pierwszej potrzeby, nie myślimy o nich jak o czymś, co moglibyśmy otrzymać jako prezent. Wymieniali np. kawę rozpuszczalną, pierś z kurczaka czy choinkę.

Z kolei najczęstsza odpowiedź na pytanie „Co jest dla państwa najtrudniejsze?” brzmiała: „Brak odpoczynku i brak możliwości wystarczającej regeneracji”. „Niezaspokojone potrzeby związane z przestrzenią fizyczną i emocjonalną są częstym problemem, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, gdzie na jedną osobę przypada jedna trzecia pokoju, a proste czynności, takie jak ciepły prysznic wspólnie zjedzona kolacja, są niemożliwe, ponieważ brakuje zaplecza sanitarnego” - podkreślają  twórcy „Szlachetnej Paczki”.

Stowarzyszenie pogrupowało też problem biedy pod kątem konkretnych jej przyczyn. Z doświadczeń wolontariuszy wynika, że popadaniu w ubóstwo najczęściej towarzyszą: choroba lub samotność w rodzinie, samotne rodzicielstwo, wielodzietność, nagłe nieszczęście, starość i samotność.

Czytaj również: Bieda Plus. Dostają 4,5 tys. zł pomocy, a żyją w nędzy

Według wolontariuszy, najtrudniejsze – mentalne – skutki biedy, które wpędzają potrzebujących w błędne koło, to „niskie poczucie własnej wartości i wrażenie uwięzienia w trudnej teraźniejszości”. Siła tych odczuć - podkreślają autorzy raportu - jest „porównywalna z bólem fizycznym”. Jak dodają, „szczególnie ważne jest więc wsparcie społeczne otoczenia i wzrost wrażliwości społecznej na ludzi wykluczonych”. Natomiast największy kapitał najuboższych rodzin to „silne więzi w rodzinie, doświadczenie życiowe i zdolność wyznaczania sobie celów”.

"Raport o biedzie" powstał na podstawie rozmów, które wolontariusze "Szlachetnej Paczki" przeprowadzili z osobami potrzebującymi w 2015 r. Odwiedzili wtedy ponad 35 tys. rodzin, a blisko 21 tys. uzyskało w tamtym roku pomoc.

Źródło: money.pl, oprac. MK

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: