SuperBiz wiadomości Biedronka kolejny raz podnosi pensje swoim pracownikom

Biedronka kolejny raz podnosi pensje swoim pracownikom

03.04.2017, godz. 15:19
Alarm bombowy w Biedronce
foto: SHUTTERSTOCK

To już trzecia podwyżka pensji pracowników Biedronki w ciągu 12 miesięcy. Od 1 kwietnia tego roku, wynagrodzenie sprzedawcy-kasjera z trzyletnim stażem pracy, wzrasta z 2600 do 2750 złotych brutto - przy zatrudnieniu na pełen etat i uwzględnieniu bonusu za brak nieplanowanych nieobecności. Dodatkowo każdy sprzedawca-kasjer może liczyć na premię miesięczną w wysokości do 330 zł brutto.

Od 1 kwietnia 2017 roku, najniższe wynagrodzenie pracownika rozpoczynającego pracę w Biedronce na pełen etat na stanowisku sprzedawca-kasjer, wynosi 2450 złotych brutto.

Zobacz również: Niezwykła okazja dla fanów muzyki. Klasyka rocka na winylu w Biedronce

Kwota ta uwzględnia część uwarunkowaną brakiem nieplanowanych nieobecności w danym miesiącu, która w wyniku podwyżki wzrosła do 350 zł brutto. Do tego pracownicy mogą liczyć na premie związane z realizacją celów sprzedażowych przez daną placówkę, której maksymalna wartość to 330 zł brutto miesięcznie.

W ramach corocznego przeglądu wynagrodzeń podjęto również decyzję o wzroście wynagrodzeń kadry kierowniczej w sklepach. Ponadto, od lipca 2017 r. kierownicy sklepów w JMP oraz ich rodziny zostaną objęci prywatną opieką medyczną.

Sprawdź koniecznie: Kolejna walka w Lidlu. O co tym razem bili się klienci? [WIDEO]

Aktualnie Jeronimo Martins Polska zatrudnia ok. 60 tys. osób w oparciu o umowy o pracę. Pracownicy mają też do dyspozycji 20 programów socjalnych. Pakiet obejmuje m.in. wsparcie finansowe dla osób w trudnej sytuacji rodzinnej, badania profilaktyczne dla pracowników sklepów oraz magazynierów, wyprawki dla noworodków i pierwszoklasistów – dzieci osób zatrudnionych w JMP czy paczki okolicznościowe.

 

Źródło: Jeronimo Martins Polska

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: