SuperBiz wiadomości Biura w Londynie tracą na wartości przez Brexit. Będą tańsze nawet o 30 procent

Biura w Londynie tracą na wartości przez Brexit. Będą tańsze nawet o 30 procent

30.09.2016, godz. 13:52
Biurowce w Londynie
foto: SHUTTERSTOCK

Najlepsze biura w centrum Londynu do końca przyszłego roku mogą stracić na wartości aż o 30 proc. – informuje bloomberg.com powołując się na dane Deutsche Bank AG. Jedną z przyczyn spadku jest Brexit.

W 2017 roku przyśpieszy spadek wartości brytyjskich nieruchomości komercyjnych. Jak podał w raporcie opublikowanym w czwartek Deutsche Bank AG, obiekty zlokalizowane w centrum Londynu odnotują największe straty – nawet o 30 proc., wobec średniej dla całego kraju na poziomie 10–15 proc.
Biznesowe dzielnice stolicy Wielkiej Brytanii należą do najbardziej narażonych ze względu na zwiększoną podaż i wysokie czynsze. Do spadków przyczyni się także zmniejszenie dostępu do rynku UE po głosowaniu w sprawie wyjścia kraju ze wspólnoty.

Rynek odbije się do 2020 roku
Deutsche Bank poleca inwestorom rozpocząć przygotowania do ponownego wejścia na rynek brytyjski w na koniec 2017 roku, koncentrując się na najlepszych budynkach w centralnych lokalizacjach.
„Patrząc na historię Londynu widać, że miasto to ma tendencję do szybkiego ponownego odbicia cen. Choć wciąż jest wiele wątpliwości wokół negocjacji Wielkiej Brytanii z UE, jesteśmy pewni, że Londyn pozostanie wyjątkową lokalizacją na rynku nieruchomości komercyjnych" – powiedział Simon Wallace szef badań alternatywnych aktywów w Deutsche Banku.

Czytaj też: Wielka Brytania opuści UE dopiero za dwa lata?

Spowolniona gospodarka Zjednoczonego Królestwa będzie skłaniać w najbliższym czasie do wstrzymywania startu nowych inwestycji. Sytuacja zmieni się w momencie rozluźnienia polityki pieniężnej, przez co w latach 2018–2020 rynek nieruchomości w centrum Londynu zacznie odbijać się, by powrócić do dawnej świetności.

Rekordowe spadki zwrotu z inwestycji
Zgodnie z raportem DB, całkowity zwrot z inwestycji w nieruchomości komercyjne, który obejmuje zarówno przychody z najmu, jak i zmiany wartości, będzie wynosił do ok. 10 proc. rocznie w tym okresie.
Według danych MSCI Inc., w sierpniu w całej Wielkiej Brytanii spadł on średnio o 0,2 proc., z kolei w lipcu o 2,4 proc. i był największy od globalnego kryzysu finansowego.

Źródło: Bloomberg.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: