SuperBiz wiadomości Blokowanie zwrotu VAT może uderzyć w uczciwe firmy

Blokowanie zwrotu VAT może uderzyć w uczciwe firmy

03.11.2016, godz. 13:16
Podatki
foto: SHUTTERSTOCK

Przedsiębiorcy mają obawy w związku z nowym pomysłem rządu na walkę z przestępcami wyłudzającymi podatek. Uważają, że blokowanie zwrotu VAT przedsiębiorcy nawet na trzy miesiące może być nadużywane, na czym ucierpi wiele uczciwych firm – ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Rząd chce wprowadzić przepisy, dzięki którym prokuratura, policja, ABW lub CBA będą mogły zablokować zwrot VAT przedsiębiorcy nawet na trzy miesiące. Ma to być kolejny krok do skutecznej walki z przestępcami wyłudzającymi podatek.
– Przyznanie tego typu uprawnień organom ścigania wydaje się dobrym pomysłem. Przyspieszenie działań organów państwa w walce z oszustami wyłudzającymi VAT jest kluczowe dla zwiększenia skuteczności w walce z patologiami. Istnieje jednak ryzyko, że rozwiązania tego typu będą nadużywane – mówi cytowany w komunikacie Jerzy Martini, przewodniczący Grupy VAT Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Sprawdź także: Wyłudzenie VAT jak zbrodnia. Rząd przyjął nowelizację Kodeksu karnego

Przedstawiciele organizacji zrzeszającej pracodawców podkreślają, że rozwiązania służące zwalczaniu oszustw podatkowych powinny być nakierowane bezpośrednio na przestępców, a nie ma wszystkie firmy.
„Dotychczasowe doświadczenie związane z działaniami organów państwa (organów skarbowych) w walce z oszustami nie napawa optymizmem. Mimo raczej skromnych efektów w walce z samymi oszustami, nadzwyczajne środki, które powinny być stosowane przeciwko oszustom (uporczywe przedłużanie zwrotów, zabezpieczenia majątku, kwestionowanie prawa do odliczenia VAT etc.) są na szeroką skalę używane przeciwko zwykłym, uczciwym biznesom i spowodowały znaczne straty w gospodarce. Duża liczba przedsiębiorstw walczy o przetrwanie lub już zbankrutowała" – czytamy w komunikacie Konfederacji.

Czytaj też: Największe wyłudzenia VAT ostatnich miesięcy

– Konieczne jest więc uświadomienie organom państwa, że niefrasobliwość w stosowaniu drastycznych rozwiązań przynosi realne straty dla gospodarki i państwa. Wprowadzenie nowych rozwiązań ingerujących mocno w gospodarkę musi być związane z dodatkową akcją edukacyjną. Musi być też zapewniony rzetelny nadzór nad sposobem funkcjonowania organów w zakresie zwalczania oszustw VAT, tak aby nie dochodziło do nadużyć. Na razie nie funkcjonuje on zbyt dobrze – dodaje Jerzy Martini.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: