SuperBiz wiadomości Bogaci i młodzi. Oto najzamożniejsi Polacy przed 40 [GALERIA]

Bogaci i młodzi. Oto najzamożniejsi Polacy przed 40 [GALERIA]

14.11.2016, godz. 12:30
DOMINIKA I SEBASTAINA KULCZYKOWIE.
foto: SUPER EXPRESS / EAST NEWS / FACEBOOK / MAT. PRASOWE

Od 33 mln do nawet 16,5 mld zł – w takich widełkach kształtują się majątki 40 najbogatszych Polaków przed 40., którzy znaleźli się na liście tygodnika „Wprost". Kim są Ci szczęśliwcy i jak doszli do tak wielkich pieniędzy?

„Kilkunastu przejęło firmy od rodziców. Kilku dostało od nich pieniądze na start. Jeden pracował jako ochroniarz w amerykańskim kasynie. Inny o mały włos zamiast grać w piłkę, zostałby siatkarzem. Wszyscy z nich kiedyś postanowili zająć się biznesem" – czytamy we „Wproście".

1. Sebastian Kulczyk (36 lat) Dominika Kulczyk (39 lat) – 16,5 mld złotych
Na pierwszym miejscu zestawienia, z majątkiem 16,5 mld zł, znalazły się dzieci zmarłego w lipcu zeszłego roku Jana Kulczyka. Dominika i Sebastian zostali ujęci w zestawieniu razem, ponieważ ojciec podzielił między nich swój majątek tak, że wspólnie mogą wszystko, a osobno bardzo niewiele. Są współwłaścicielami wszystkich odziedziczonych akcji, spółek, nieruchomości oraz wszystkich innych inwestycji. Jan Kulczyk dołączył do swojego testamentu również specjalną instrukcję, regulującą sposób postępowania w sytuacjach kryzysowych. Zastosował ten zabieg, aby zagwarantować trwałość rodzinnego majątku i wymusić na dzieciach jednomyślność w podejmowaniu decyzji. Sebastian już kilka lat temu przejął zarządzanie międzynarodową grupą Kulczyk Investment, natomiast Dominika zasiada w jej radzie nadzorczej. Poza tym Jan Kulczyk powierzył córce również misję stworzenia i prowadzenia rodzinnej fundacji.

Sprawdź także: Najbogatsi Polacy według województw [GALERIA]

2. Piotr Szulczewski (35 lat) – 2,8 mld złotych
Zaraz po rodzeństwie Kulczyków, najbogatszym człowiekiem przed 40. w Polsce jest Piotr Szulczewski, który w niecałe sześć lat dorobił się 2,8 mld zł. To świetny przykład na to, jak wielki potencjał zarobkowy mają start-upy. W 2010 r. Piotr Szulczewski wraz ze swoim kolegą ze studiów Dannym Zhangiem, uruchomili aplikację Wish, która pozwala tworzyć użytkownikom listy wymarzonych produktów, a następnie wskazuje miejsce w internecie, w którym można je kupić w najniższej cenie. Serwis trafił niedawno do pierwszej dziesiątki największych światowych graczy e-commerce. Korzysta z niego ponad milion klientów oraz ponad 100 tys. sprzedawców. Firma wyceniana jest na 3,5 mld dol. W stworzeniu tak niezwykłego produktu Szulczewskiemu pomogło jego dotychczasowe doświadczenie – studiując na kanadyjskim Uniwersytecie Waterloo, odbył staż w Google, gdzie został później zatrudniony na stałe i tworzył inteligentne algorytmy reklamowe. Pracował również dla takich firm, jak: Microsoft i Nvidia. Poza Wishem, jest również właścicielem agencji reklamy internetowej CotextLogic.

3. Tomasz Domagała (31 lat) – 2 mld złotych
Na ostatnim miejscu podium znalazł się 31-letni Tomasz Domagała. W tej chwili jego majątek wyceniany jest na 2 mld zł, jednak to żadna nowość, bo biznesem wycenianym w miliardach złotych mógł pochwalić się już w wieku 25 lat. Zarządza katowicką grupą inwestycyjną TDJ, w której skład wchodzą firmy: Famur – producent rozwiązań dla przemysłu wydobywczego i energetycznego, Zamet Industry – dostawca urządzeń i konstrukcji dla przemysłu, a także Polska Grupa Odlewnicza.

Czytaj też: Najbogatsi Polacy. Kto zyskał, kto stracił? [RANKING, ZDJĘCIA]

8. Victoria Wejchert (27 lat) – 297 mln złotych
9. Agata Wejchert-Dworniak (36) – 270 mln złotych
Miejsca: ósme i dziewiąte przypadły dziedziczkom po zmarłym w 2009 r. twórcy i współzałożycielu grupy ITI  Janie Wejchercie.
Wyżej znalazła się młodsza z sióstr – 27-letnia Victoria Wejchert, właścicielka funduszu Capital36, w który zainwestowała po śmierci ojca. Wcześniej lokowała kapitał w branżach rolniczej i medycznej. Zarządza także luksusową prywatną kliniką leczenia uzależnień w Szwajcarii – The Kusnacht Practice. Jest ona najmłodsza polską milionerką.
Majątek starszej o dziewięć lat siostry wyceniony został na 270 mln zł. Agata Wejchert-Dworniak to współwłaścicielka Wejchert Investments, do której należą m.in. pałac Sobańskich oraz sąsiadujący z nim budynek, w którym siedzibę miała dawniej brytyjska ambasada w Warszawie.

13. Robert Lewandowski (28 lat) – 211 mln złotych
Na liście „Wprostu" znalazły się również gwiazdy sportu. Na 13 miejscu, z majątkiem wycenionym na 211 mln zł, uplasował się Robert Lewandowski. Tej postaci chyba nie trzeba już nikomu przedstawiać – każdy wie, że jest to jeden z najlepszych piłkarzy na świecie, ale może nie każdy, że to również dobry inwestor. Jest udziałowcem w spółce Protos Venture Capital, która inwestuje w polskie i europejskie projekty internetowe na wczesnym etapie rozwoju. W jej portfolio są m.in. takie biznesy jak: pomocedomowe.pl, niania.pl i lokalnyrolnik.pl. Wartość transferów Lewandowskiego portal Transfermarkt oszacował na blisko 315 mln zł, natomiast wartość mediowa publikacji o Lewandowskim została wyliczona przez agencję Pentaon Reasearch na 132 mln zł. Tygodnik „Wprost" wyliczył fortunę piłkarza pomiędzy tymi dwoma kwotami, posiłkując się doniesieniami medialnymi.

Zobacz również: Najbogatsi Polacy wg Forbesa: Dominika i Sebastian Kulczyk na czele [RANKING]

27. Agnieszka Radwańska (27 lat) – 105 mln złotych
W trzeciej dziesiątce zestawienia, na 27 miejscu znalazła się z kolei nasza sławna tenisistka – Agnieszka Radwańska. Jest to jedna z najlepiej wynagradzanych sportsmenek na świecie – tylko w zeszłym roku zarobiła 4,4 mln dol. Jej majątek wyceniono na 105 mln zł. Na ten wynik składa się prawie 11 lat profesjonalnych potyczek na kortach oraz 19 triumfów w turniejach WTA w grze pojedynczej oraz dwa w deblu.

29. Rafał Brzoska (39 lat) – 80 mln złotych
Niewiele za nią z fortuną w wysokości 80 mln zł znalazł się 39-letni Rafał Brzoska. Twórca Integer.pl i przełomowych paczkomatów InPost. Jego biznesy notują ostatnio spore spadki. Kurs akcji InPostu w ciągu ostatniego roku zmalał o ponad 60 proc., natomiast całej grupy aż o 70 proc. Jako prywatny inwestor stawia na e-commerce i start-upy. Jest m.in. właścicielem 40 proc. udziałów SALESmanago oraz 27,5 proc. w Social WiFi.

Źródło: „Wprost"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: