SuperBiz wiadomości BOŚ wykupuje euroobligacje i finansuje ekologię

BOŚ wykupuje euroobligacje i finansuje ekologię

11.05.2016, godz. 10:20
Bank Ochrony Środowiska
Bank Ochrony Środowiska foto: Super Express

Bank Ochrony Środowiska sfinalizował wykup 5-letnich euroobligacji w kwocie 250 mln euro. Dzięki temu mają poprawić się wyniki finansowe banku, który stawia na realizowanie projektów ekologicznych.

– Wykup euroobligacji ze stałym oprocentowaniem w wysokości 6 proc. pozwoli na obniżenie kosztu finansowania Banku. Środki na działalność będziemy pozyskiwać na rynku depozytów złotowych. Koszt takiego finansowania wynosi dziś poniżej 3 proc. i to nawet po dołożeniu dodatkowych wydatków związanych z transakcjami typu swap – mówi Stanisław Kluza, p.o. Prezesa BOŚ.


Obniżenie kosztów finansowania Banku ma pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe banku w kolejnych kwartałach. Po trzech miesiącach 2016 r. Grupa BOŚ wykazała stratę netto w wysokości 12,9 mln zł wobec 0,7 mln zł straty netto w analogicznym okresie minionego roku.

Zobacz: Polskie firmy nie płacą faktur

BOŚ podkreśla, że w znacznej mierze przyczyniło się do tego obciążenie wyniku podatkiem bankowym za luty i marzec w wysokości 9,6 mln zł. Istotne jest natomiast, że w związku z realizacją Programu Postępowania Naprawczego (przesłanego do KNF 30 marca 2016 r.) BOŚ nie będzie ponosił kosztów z tytułu podatku bankowego, co wpłynie pozytywnie na wynik w niedalekiej przyszłości.

Zobacz: Grecja walczy o przetrwanie i zaciska pasa

Co istotne, sytuację banku specjalizującego się w finansowaniu inwestycji ekologicznych, może poprawić również coraz większe zainteresowanie ekokredytami. Jak informuje BOŚ, saldo kredytów proekologicznych na dzień 31 marca 2016 r. wynosiło blisko 5 mld zł, co stanowiło 33,9 proc. salda kredytów ogółem. W skali całej Grupy łączne przychody odsetkowe od kredytów i pożyczek zwiększyły się o 12,8 proc., czyli o 15,9 mln zł, przy wzroście średniego stanu kredytów klientów o 1,7 mld zł, tj. o 13,9 proc.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: