SuperBiz wiadomości Brakuje miejsc w żłobkach. Mimo, że liczba placówek rośnie

Brakuje miejsc w żłobkach. Mimo, że liczba placówek rośnie

03.08.2016, godz. 09:40
Urzędnicy zdzierają za żłobek
Władze Otwocka podtrzymały drakońskie opłaty dla rodziców foto: Super Express

Zaledwie niespełna 7 procent maluchów korzysta ze żłobków. Ministerstwo Rodziny podaje, że niezaspokojone potrzeby dotyczą aż 26 tys. dzieci. Liczba placówek co prawda rośnie, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb.

Dane GUS nie kłamią. W 2016 roku w Polce było 1,1 mln dzieci, które mogłyby skorzystać ze żłobków. Placówek gotowych przyjąć maluchy było 1874. Oznacza to 75 tys. miejsc. Tym sposobem opieką żłobkową objętych było zaledwie 6,8 proc. maluchów. To dużo za mało. W woj. dolnośląskim, gdzie sytuacja jest najlepsza – w żłobkach znalazło miejsce dla siebie tylko 11 proc. dzieci. W woj. warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i lubelskim, gdzie pod względem dostępności żłobów jest najgorzej, na opiekę placówki może liczyć zaledwie ok. 4 proc. dzieci.
Dziennik Gazeta Prawna podaje, że to i tak o niemal 1 pkt proc. więcej niż rok wcześniej, ale i tak sytuacja jest tragiczna. Pocieszający jest fakt, że - za sprawą dotacji z resortu pracy w ramach programu Maluch, na który w 2015 r. przeznaczono 151 mln zł. - liczba żłobków ma rosnąć.

Źródło: gazetaprawna.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: