SuperBiz wiadomości Kwota wolna od podatku. Oni nie zapłacą podatku

Kwota wolna od podatku. Oni nie zapłacą podatku

29.11.2016, godz. 16:12
Podniesienie kwoty wolnej od podatku
Małgorzata Lewczuk z synem Bartkiem ze wsi Borki-Paduchy foto: Super Express

Na podniesieniu kwoty wolnej od podatku zyska 3 mln osób. Naszym bohaterkom Małgorzacie Lewczuk i Paulinie Ślósarz udało się załapać do tego grona.

To superexpressowe tempo! Najpierw w nocy z poniedziałku na wtorek Senat przegłosował poprawkę, wczoraj przyjął ją Sejm, a kilkadziesiąt minut później ustawę w tej sprawie podpisał prezydent. Chodzi o podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających do 6 600 tys. zł. Dzięki tej zmianie 3 mln Polaków nie zapłaci w 2017 roku podatku lub zapłaci niższą daninę.

Zobacz koniecznie: Morawiecki: 30 tys. kwoty wolnej od podatku dla posłów, bo... pracują bardzo ciężko

W czasie nocnych obrad w Senacie parlamentarzyści PO wnioskowali, by kwotę wolną od podatku podnieść wszystkim do 8 tys. zł. - Czyli do sumy, jaką obiecywał PiS w kampanii – argumentowali. Partia rządząca przyjęła inne rozwiązanie. Zyskają najbiedniejsi, stracą najbogatsi. Od przyszłego roku kwota wolna będzie różnic się w zależności od naszych zarobków. Osoby, których roczny dochód nie przekroczy 6 600 zł zostaną całkowicie zwolnione z podatków. Mniejszy podatek nić obecnie zapłacą także zarabiający pomiędzy 6 600 zł a 11 000 zł rocznie. Będą oni mogli od obliczonego na koniec roku podatku odjąć sobie kwoty od 1188 zł do 556,02 zł.

Na zmianach według obliczeń Ministerstwa Finansów zyska ponad 3 mln osób. - Mam rentę inwalidzką w wysokości 860 zł. Z takimi dochodami będę już mogła skorzystać z tego, by odpisać większą kwotę wolną od opodatkowania. Dla mnie każdy grosz się liczy. Wychowuję sama synka, który rośnie, a w związku z tym potrzeby są coraz większe – mówi nam Małgorzata Lewczuk (51 l.) ze wsi Borki Paduchy w woj. mazowieckim. Wtóruje jej Paulina Ślósarz (19l), studentka z Wrocławia, która zarabia ok. 6,5 tys. zł rocznie. - Bardzo mnie cieszy takie rozwiązanie. Dzięki temu będę mogła więcej zarobić. To ułatwi mi życie: bo przecież np. ksero kosztuje niekiedy krocie i czasami muszę z czegoś zrezygnować, np. z wyjścia do kina – kwituje studentka.

Niestety podatnicy z dochodem rocznym od 11 000 zł do 85 528 zł nie odczują żadnych zmian. Dla nich kwota wolna od podatku zostanie na poziomie 3 091 zł. A dla Polaków z dochodem rocznym ponad 85 528 zł kwota wolna stopniowo obniży się do zera.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: