SuperBiz wiadomości Brexit. David Cameron ogłasza dymisję. "Brytyjczycy podjęli decyzję, że chcą iść inną drogą"

Brexit. David Cameron ogłasza dymisję. "Brytyjczycy podjęli decyzję, że chcą iść inną drogą"

24.06.2016, godz. 09:33
David Cameron
foto: EAST NEWS

Premier Wielkiej Brytanii, pomimo wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli rządu, ogłosił na konferencji prasowej swoją dymisję. - Nie podejmuję tej decyzji z lekkim sercem, ale wiem, że tego potrzebuje nasz kraj - powiedział David Cameron. Zaznaczył, że nowy premier obejmie urząd w ciągu trzech miesięcy.

Szef brytyjskiego rządu powiedział, że "trzeba podejmować trudne decyzje, dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie referendum". - Brytyjczycy podjęli decyzję, że chcą iść inną drogą. Uważam, że w tej sytuacji potrzebują innego przywódcy - zadeklarował Cameron.

Zobacz koniecznie: Brexit. Wielka Brytania opuszcza UE [WYNIKI REFERENDUM]

Polityk przyznał, że negocjacje z UE poprowadzi nowy premier. To on podejmie decyzję czy zastosować artykuł 15 - mówiący o opuszczeniu europejskiej wspólnoty.

Oznacza to przedterminowe wyborczy parlamentare w Wielkiej Brytanii.

Według oficjalnych wyników, obywatele Zjednoczonego Królewstwa zadecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej. Zwolennicy Brexitu zyskali ponad milionową przewagę. W referendum wzięło udział 72,2 proc. uprawnionych do głosowania. 51,9 opowiedziało się za wystąpieniem z Unii, 48,1 wybrało UE.

 

Źródło: BBC

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: