SuperBiz wiadomości Brexit: Polak na Wyspach nie zagłosuje, Ty u nas możesz [SONDA]

Brexit: Polak na Wyspach nie zagłosuje, Ty u nas możesz [SONDA]

22.06.2016, godz. 18:00
Brexit - Londyn
Brexit - Londyn foto: SHUTTERSTOCK

"Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy opuścić Unię Europejską?" – na to pytanie już jutro (23.06.)  odpowiadać będą wszyscy uporawnieni do głosowania w. Brexitu. U nas możesz udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Pierwotnie pytanie referndalne brzmiało: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej?", zostało jednak zmienione. Zwracano bowiem uwagę, że ta wersja naprowadza głosujących na odpowiedź na "tak".

Ostatecznie zdecydowano się na wersję: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy opuścić Unię Europejską?" Głosujący będą musieli postawić krzyżyk w kratce umieszczonej obok jednej z odpowiedzi: „Pozostać członkiem Unii Europejskiej” lub „Opuścić Unię Europejską”.

Czytaj również: Widmo Brexitu mniej straszne. Brytyjczycy jednak zostaną w UE?

Uprawnionych do głosowania jest 46 mln osób. Obywatele innych państw UE mieszkających w Wielkiej Brytanii (w tym 850 tys. Polaków), nie mają prawa głosu.

Niemiecka Fundacja Bertelsmana przeprowadziła sondaż, w którym zapytała mieszkańców wszystkich krajów członkowiskich UE o to, czy chcą, Wielka Brytania opuściła UE. Ponad połowa (54 proc.) chce, by kraj ten pozostał członkiem Unii. Co piąty badany chce, by doszło do Brexitu.  

W badań wynika także, że najbardziej ewentualnymi skutkami Brexitu martwią się Polacy (51 proc.). Na drugim miejscu są Niemcy (48 proc.). Większość ankietowanych z Francji, Hiszpanii i Włoch nie spodziwa się, by wyjście Wielkiej Brytanii z UE miało negatywne skutki.

A jakie jest Twoje zdanie? Weź udział w naszej sondzie i odpowiedz na to samo pytanie, na które odpowiadać będą Brytyjczycy.

Źródło: PAP, Fundacja Bertelsmana; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: