SuperBiz wiadomości Brexit ruszy na początku 2017 roku

Brexit ruszy na początku 2017 roku

23.09.2016, godz. 15:31
brexit
brexit foto: SHUTTERSTOCK

Wielka Brytania rozpocznie procedurę wychodzenia z Unii Europejskiej na początku 2017 r. – powiedział w czwartek Boris Johnson, szef brytyjskiej dyplomacji. Podkreślał rówież, że wynegocjowanie porozumienia nie powinno zająć planowanyh dwóch lat.

Procedurę wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii rozpocznie uruchomienie artykułu 50. traktatu UE. Gdy to nastąpi, brytyjskie władze będą miały dwa lata na wynegocjowanie porozumienia ze Wspólnotą w kwestii warunków Bexitu i przyszłych stosunków z krajami członkowskimi.

– Powołamy się na artykuł 50. na początku przyszłego roku – powiedział telewizji Sky News Boris Johnson. – Nie sądzę, że będziemy potrzebować całych dwóch lat, ale poczekajmy i zobaczmy, jak będzie szło.

Czytaj też: Wielka Brytania opuści UE dopiero za dwa lata?

Na uruchomienie artykułu 50. nalega wielu przedstawicieli instytucji unijnych i krajów człownkowskich, którzy uważają, że jest to konieczne, aby pozbyć się niepewności odnośnie przyszłości Wspólnoty. Taki apel wystosował m.in. szef Parlamentu Europejskiego Martin Schul. Do tej pory brytyjska premier Theresa May twierdziła, że procedura wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozpocznie się jeszcze przed końcem 2016 r.

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: