SuperBiz wiadomości Bruksela napomina Niemcy, ale nie pomaga polskim kierowcom

Bruksela napomina Niemcy, ale nie pomaga polskim kierowcom

20.05.2015, godz. 20:16
Autostrada
foto: Super Express

Komisja Europejska wszczęła procedurę o naruszenie unijnego prawa przeciwko rządowi w Berlinie. Chodzi o wprowadzenie w Niemczech płacy minimalnej na poziomie 8,5 euro za godzinę, co dyskryminuje m.in. firmy przewozowe z Polski. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce przekonuje, że decyzja KE jest niesatysfakcjonująca i nie poprawia sytuacji polskich kierowców za Odrą.

- Decyzja Komisji Europejskiej jest niedokładna i nieprecyzyjna. Zawiera stwierdzenia, że pewne niemieckie wymagania wobec zagranicznych kierowców i przewoźników są niezgodne z prawem Unii Europejskiej, ale nie zakazuje ich stosowania. Taki formalny tryb postępowania żadnych problemów nie rozwiązuje - podkreśla Anna Wrona z ZMPD w serwisie money.pl.

Zobacz również: Bruksela walczy z Berlinem o płace minimalną dyskryminującą Polaków

Unijni komisarze upomnięli Berlin za nieuzasadnione wymaganie płacy minimalnej w przypadku przewozów tranzytowych oraz "niektórych operacji transportu międzynarodowego", gdyż "tworzy to nieproporcjonalne bariery administracyjne, które uniemożliwiają właściwe funkcjonowanie rynku wewnętrznego". Teraz Niemcy mają dwa miesiące na ustosunkowanie się do zaleceń Brukseli, ale w praktyce prawo dyskryminujące polskich przewoźników w Niemczech obowiązuje nadal.

ZMPD chce, aby polskie władze wyręczyły KE i zwróciły się do strony niemieckiej z prośbą o natychmiastowe zawieszenie stosowania przepisów o płacy minimalnej w odniesieniu do kierowców z Polski. W tym celu organizacja przekazała pismo w tej sprawie premier Ewie Kopacz.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: