SuperBiz wiadomości Bruksela grozi karami za nieprzyjmowanie uchodźców. Chodzi m.in. o Polskę

Bruksela grozi karami za nieprzyjmowanie uchodźców. Chodzi m.in. o Polskę

02.03.2017, godz. 20:35
W Niemczech uchodźcy pracują jak niewolnicy?
foto: SHUTTERSTOCK

Antyimigracyjna polityka rządu PiS może mieć swoje konsekwencje. Komisja Europejska grozi karami członkom UE, którzy odmawiają pomocy uchodźcom z Syrii przebywającym w obozach w Grecji i we Włoszech.

- Komisja nie zawaha się użyć swoich uprawnień na mocy traktatów. Staraliśmy się przekonywać, ale teraz to jest jedyna z opcji - powiedział komisarz do spraw migracji Dimitris Awromopulos. Chodzi o zbyt wolne tempo rozmieszania uchodźców, którzy już są na terenie Unii Europejskiej - głównie w Grecji i we Włoszech, w innych krajach członkowskich.

Zobacz koniecznie: Rząd Szydło przekaże 1,5 mln zł dla Syrii. A na nową limuzynę BOR-u 2 mln zł

Jak informuje Polskie Radio, od jesieni 2015 roku, gdy zatwierdzone zostały przepisy w sprawie przyjmowania uchodźców, kraje wspólnoty przyjęły 13500 osób, podczas gdy unijny plan zakładał przyjęcie 160 tysięcy osób w ciągu dwóch lat.

KE daje czas krajom członkowskim do września nad przyspieszeniem działań w tym zakresie. Chodzi głównie o Polskę, Danię, Austrię i Węgry.

Bruksela poinformowała również, że zbyt wolno postępuje przyjmowanie uchodźców z obozów spoza UE. Z planowanych 22 tysięcy, do Europy przyjechało ponad 14 tysięcy osób. Większość z 28 członków UE przyjęło ich do siebie, w tej grupie nie ma Polski.

 

Źródło: PR, rp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: