SuperBiz wiadomości Brytyjczycy mają nowy banknot. 10 funtów z wizerunkiem Jane Austen [ZDJĘCIA]

Brytyjczycy mają nowy banknot. 10 funtów z wizerunkiem Jane Austen [ZDJĘCIA]

19.07.2017, godz. 17:47
Nowy funt
Nowy funt foto: AP

Bank Anglii idzie za ciosem i rok po wprowadzeniu do obiegu nowego banknotu 5-funtowego, który jest zrobiony z plastiku, przedstawia kolejny - 10 funtów z podobizną pisarki Jane Austin.

Odświeżony nominał z podobizną autorki "Dumy i uprzedzenie" wejdzie do obiegu 14 września i zastąpi dotychczasowy papierowy banknot, na którym znajdował się wizerunek Karola Darwina. - Będzie to jedyny brytyjski banknot, na którego rewersie którego znajdzie się wizerunek kobiety (prócz brytyjskiej królowej, której wizerunek znajduje się na awersie, jako wizerunek monarchy) - podaje serwis Bankier.pl.

Zobacz również: Polski banknot uznany za najlepszy na świecie [ZDJĘCIA]

Podobnie jak w przypadku 5 funtów z byłym premierem Wielkiej Brytanii, nowy banknot dziesięciofuntowy zrobiony jest z plastiku. Funt z Winstonem Churchillem był pierwszym w historii Wielkiej Brytanii wodoodpornym banknotem.

Na tym nie koniec. Londyn planuje w 2020 r. wyróżnić na banknotach słynnego XIX-wiecznego malarza i prekursora impresjonizmu, Mallorda Williama Turnera.

Polimerowe funty szterlingi swoją wytrzymałość zawdzięczają tworzywu wykorzystywanemu do ich produkcji – polipropelynowej dwuosiowo orientowanej folii BOPP. Nie tylko są bardziej odporne na zniszczenia, ale również trudniej je podrobić. Ponadto korzystanie z nich gwarantuje wyższy poziom higieny niż w przypadku tradycyjnych, papierowych pieniędzy.

Czytaj też: Polak potrafi. Sprzedał na aukcji 5-funtowy banknot za 300 tys. zł!

Na przełomie lat 80. i 90. emisję tego rodzaju pieniędzy rozpoczął Bank Rezerw Australii (ang. Reserve Bank of Australia – RBA). Do 1996 r. wszystkie australijskie dolary zostały zastąpione polimerowymi banknotami.

W ślad za Australią poszły: Nowa Zelandia, Bermudy, Papua-Nowa Gwinea, Rumunia, Wietnam i Brunea, a do 2011 r. już siedem krajów z różnych części świata przestawiło się na takie banknoty. Krajami, które posiadają tego typu pieniądze w obiegu równolegle z papierowymi środkami płatniczymi są: Republika Mauritiusa, Kanada, Bangladesz, Brazylia, Chile, Dominikana, Hongkong, Indonezja, Izrael, Malezja , Meksyk, Nepal, Nigeria, Sri Lanka, Tajlandia, Samoa, Singapur i Zambia.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: