SuperBiz wiadomości Brytyjczycy zostaną w UE. Trump zadłuży USA [SZOKUJĄCE PROGNOZY 2017]

Brytyjczycy zostaną w UE. Trump zadłuży USA [SZOKUJĄCE PROGNOZY 2017]

08.12.2016, godz. 15:44
Wielka Brytania, Londyn, most w Londynie
foto: EAST NEWS

Wielka Brytania jednak pozostanie w Unii Europejskiej, Donald Trump rekordowo zadłuży Stany Zjednoczone, a włoskie banki wcale nie okażą się tak słabe, jak się obecnie wszystkim wydaje. Tak przynajmniej wynika z przewidywań analityków Saxo Banku, którzy przygotowali zestaw szokujących prognoz na rok 2017.

Saxo Bank próbuje bawić się we wróżkę kolejny rok. Jego szokujące prognozy stały się już swego rodzaju tradycją w świecie finansów. Analitycy instytucji podkreślają, że nie są to prognozy oficjalne, a wręcz szalone, ale ich spełnienie się jest potencjalnie możliwe. Co wydaje się najbardziej szokujące? Według ekspertów Wielka Brytania wcale nie wyjdzie z Unii Europejskiej, mimo że obecnie wszystko na to wskazuje. Zdaniem Saxo Banku populistyczne ruchy polityków zarówno w Europie jak i za oceanem zmęczą nawet konserwatywnych wyborców, przez co konieczna będzie zmiana nastawienia rządzących. Wielka Brytania i Unia mogą się zdecydować na zacieśnienie współpracy, co spotka się z poparciem brytyjskiego parlamentu, przez co Wyspiarze wcale nie opuszczą wspólnoty.

ZOBACZ TEŻ: Ile będzie kosztował mur, który Trump chce wybudować między USA i Meksykiem

Saxo Bank przewiduje, że administracja nowego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w ogóle nie będzie liczyła się z wydatkami, powiększając dziurę budżetową z obecnych 600 mld dolarów (2,5 bln zł) do nawet ok. 2 bln dolarów (8,4 bln zł). Przyspieszy to amerykański wzrost gospodarczy i kurs dolara wzrośnie, co pociągnie za sobą podobną sytuację w przypadku walut na rynkach wschodzących np. w Chinach, przez co inwestujący w waluty zaczną szukać alternatywnych dróg, także kryptowalut takich jak bitcoin, co może sprawić, że jego kurs skoczy do 2,1 tys. dolarów (8,7 tys. zł). Z polityką Trumpa wiąże się kolejna przepowiednia. Analitycy prognozują, że prezydent USA nie będzie miał możliwości (a może chęci) realizować kontrowersyjnych działań wobec Meksyku, przez co wartość peso wzrośnie.

ZOBACZ TEŻ: Włoskie banki wchodzą w fazę ostrego kryzysu

Reformy nowego amerykańskiego prezydenta mogą wywołać panikę w sektorze opieki zdrowotnej w Stanach. Trump chce podjąć działania, które, w jego zamierzeniu, mają uzdrowić ten sektor, ale wskutek ich wprowadzenia jego akcje mogą tracić na wartości po początkowej euforii. Nie wszystkie prognozy Saxo Banku są tak pesymistyczne. Zdaniem analityków włoskie banki przeżywające obecnie kryzys w nadchodzącym roku wszystkich zaskoczą wzrostem swoich notowań nawet o 100 proc. Wszystko przez to, że szykuje się trudny czas dla banków niemieckich. Unia Europejska, chcąc je ratować, będzie musiała rozszerzyć pomoc także dla banków innych krajów, na czym skorzystają Włosi. Tamtejsze banki dzięki nowym gwarancjom będą mogły przeprowadzić rekapitalizację.

Źródła: money.pl, tvn24bis.pl

tagi: brexit
autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: