SuperBiz wiadomości Brytyjskie banknoty można prać w pralce! [GALERIA]

Brytyjskie banknoty można prać w pralce! [GALERIA]

14.09.2016, godz. 13:03
Nowe plastikowe funty
foto: Bank of England

13 września Bank Anglii poinformował, że wydrukował już 440 mln plastikowych pięciofuntówek nowej generacji. Do marca przyszłego roku zastąpią one znajdujące się w obiegu banknoty 5-funtowe. W Szkocji są one emitowane od marca ur., ale ich największy dodruk nastąpi w październiku 2016 roku. Wiemy, kiedy TRAFIĄ DO OBIEGU kolejne nominały.

Na froncie nowego banknotu znajduje się wizerunek Królowej Elżbiety, a na jego odwrocie – wybitnego premiera i ministra obrony, Winstona Churchilla. Plastikowe banknoty nie tylko są odporne na wodę, zagniecenia i zabrudzenia, ale także – zostały wyposażone w dodatkowy system chroniący przed fałszerstwami. Jedno z zabezpieczeń wygląda bardzo niepozornie – ma kształt symbolu Londynu, Big Bena. Wieża zegarowa została wydrukowana w złotej folii z przodu, a w srebrnej – z tyłu banknotu.

Po internecie krążą zdjęcia Marka Carneya, prezesa Banku Anglii, który postanowił osobiście przetestować wytrzymałość nowego banknotu. W tym celu zanurzył go m.in. w gorącej potrawie curry. Jak twierdzi, banknot wytrzyma nawet wirowanie w pralce.

Przeczytaj również: Wodoodporny banknot z Winstonem Churchillem zastąpi papier

Chociaż właściwości nowego typu pieniądza są naprawdę imponujące, to banknoty mają też pewną wadę. Mogą skleić się w kieszeni łatwiej niż papier. Są również bardziej poręczne od swoich papierowych poprzedników. Zostały zmniejszone o 15 proc. i 2,5 raza wydłużone, w porównaniu do banknotów, którymi obecnie płacą Brytyjczycy.

Nowoczesne funty wykonano z tworzywa polimerowego. Polipropelynowa dwuosiowo orientowana folia BOPP gwarantuje ponadprzeciętną wytrzymałość pieniędzy. Bank Anglii szacuje, że w przeciwieństwie do swoich papierowych poprzedników, ich żywotność wyniesie nie dwa, a pięć lat.

Zobacz także: Banknot 500 EURO wychodzi z obiegu [GALERIA]

W latach 2017 – 2020 do obiegu trafią polimerowe banknoty 10- i 20-funtowe. Na banknocie 10-funtowym znajdzie się postać znanej brytyjskiej pisarki, Jane Austen, natomiast na 20-funtowy banknot trafi facjata XIX-wiecznego, słynącego z romantycznych pejzaży malarza, JMW Turnera. Plastikowe banknoty nie są nowością na świecie. Serwis Euronews policzył, że wprowadziło je już do użycia ponad 30 państw, m.in. Kanada, Meksyk, Nowa Zelandia i Australia.

Źródła: theatlantic.com, reuters.com, euronews.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: