SuperBiz wiadomości Banki z Londynu przeniosą się do Polski? Morawiecki w Wielkiej Brytanii

Banki z Londynu przeniosą się do Polski? Morawiecki w Wielkiej Brytanii

31.08.2016, godz. 11:04
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki foto: EAST NEWS

31 sierpnia Mateusz Morawiecki przylatuje do Wielkiej Brytanii. Już w najbliższy czwartek wicepremier złoży wizytę brytyjskiemu ministrowi finansów oraz ministrowi ds. handlu międzynarodowego. Polski minister rozwoju spotka się także z przedstawicielami wiodących banków oraz funduszy inwestycyjnych na wyspach. Po Brexicie brytyjskie banki i firmy z sektora IT poważnie rozważają przeniesienie swoich centrów operacyjnych do Polski.

Wiodące ekonomiczne media – „Bloomberg" i „Financial Times" od kilku dni piszą o wizycie Mateusza Morawieckiego w Wielkiej Brytanii. Wicepremier spotka się z brytyjskim ministrem finansów – Philipem Hammondem oraz ministrem ds. handlu międzynarodowego – Liamem Foxem. Będzie także zabiegać o prywatnych inwestorów. Ma zaplanowane spotkania z przedstawicielami tak ważnych banków, jak Royal Bank of Scotland, UBS, Barclays, BNP Paribas, Citibank czy Credit Suisse.

Jest o kogo walczyć. FT szacuje, że już teraz na terenie naszego kraju pracuje ok. 200 tys. osób w centrach usług wspólnych zagranicznych koncernów. Co czwarty pracownik zagranicznego centrum operacyjnego w Polsce jest zatrudniony w finansach. Brytyjskie media nie mają wątpliwości co do tego, że po Brexicie wiodące w Zjednoczonym Królestwie instytucje finansowe przeniosą przynajmniej część swoich działów za granicę. Ze względu na wykształconych pracowników i stosunkowo niskie płace, Polska jest poważnym kandydatem dla zagranicznych inwestorów.

Zobacz również: Po Brexicie mieszkańcy tych krajów czują się bardziej Europejczykami

- Wiele instytucji już kontaktowało się z nami. Zdecydowanie można zauważyć zwiększone zainteresowanie opuszczeniem Londynu – przyznał w rozmowie z FT Mateusz Morawiecki.

Według Marka Strzeleckiego, korespondenta Bloomberga, zagraniczne korporacje będą przenosić do Polski działy back office i middle office. Duże spółki mają możliwość lokowania w naszym kraju nie tylko działy obsługi klienta, ale także – zarządzania ryzykiem, zarządzania danymi czy zarządzania informacją.

Barierę może jednak stanowić fakt, że Polska nie należy do strefy euro. Pod tym względem przewagę mają nad nami inne państwa, które liczą na swój kawałek tortu po Brexicie: Francja, Holandia, Irlandia czy Niemcy. Brak unijnej waluty odstrasza zwłaszcza największe brytyjskie banki. Naszą pozycję osłabia również konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego. Ministerstwo rozwoju liczy jednak na to, że uda się pozyskać mniejsze podmioty. Dlatego zapowiedziało wprowadzenie systemu zachęt dla zagranicznych inwestorów. Między innymi będą mogli starać się o dofinansowanie do szkoleń dla pracowników.

Źródła: bloomberg.com, ft.com, businessinsider.com.pl, polskieradio.pl, mr.gov.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: