SuperBiz wiadomości Budowa domu będzie droższa

Budowa domu będzie droższa

29.11.2016, godz. 13:43
Budowa domu
Budowa domu jednorodzinnego foto: SHUTTERSTOCK

W przyszłym roku wchodzą w życie przepisy dotyczące budowy domów energooszczędnych. Cztery lata później dojdą kolejne obostrzenia. Skutkować to będzie wzrostem kosztów budowy domu.

Od nadchodzącego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zwiększania energooszczędności budynków i ograniczania produkcji trafiającego do atmosfery dwutlenku węgla. Kolejne obostrzenia będą wprowadzane od 2021 roku. Co to oznacza dla inwestorów i osób planujących budowę domu? Większe koszty budowy.

Zobacz: Strajk Lufthansy. Odwołano ponad 50 połączeń Polska-Niemcy

Nowe przepisy to odpowiedź na wymogi unijne zobowiązujące państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od początku 2021 roku wszystkie powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”. Kluczowy w tym aspekcie jest wskaźnik zużycia energii pierwotnej (Ep). Od 2021 roku będzie musiał on wynosić 70. Już teraz nikt nie ma wątpliwości, że będzie to wymuszało na inwestorach stosowanie drogich technologii, znacznie podwyższających koszty budowy domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego. Okazuje się, że nawet najlepiej zaprojektowany dom pasywny będzie musiał być wspomagany jeszcze dodatkowo energią odnawialną, aby ten współczynnik osiągnąć. Zatem w najbliższych latach realizacja marzeń o budowie własnego domu może nas słono kosztować.

Źródło: bankier.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: