SuperBiz wiadomości Budynki i maszyny będą zasilać się same! Rewolucja dzięki polskiej wynalazczyni

Budynki i maszyny będą zasilać się same! Rewolucja dzięki polskiej wynalazczyni

10.09.2015, godz. 15:03
Pod dziurawym słońcem
foto: SHUTTERSTOCK

Czy to możliwe, by auto, samolot czy nawet dom same produkowały dla siebie energię ze słońca? Teraz już tak. Wszystko dzięki polskiej wynalazczyni, Oldze Malinkiewicz, która opracowała rewolucyjną metodę produkcji materiału, który wystarczy nadrukować na daną powierzchnię, by mógł wytwarzać energię ze światła. Malinkiewicz pozyskała już finansowanie dla swojego projektu.

Opisanie osiągnięcia polskiej wynalazczyni nie jest możliwe, bez podania kilku fachowych terminów. Malinkiewicz zajmuje się fotowoltaiką czyli dziedziną nauki i techniki dotyczącą przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Dzięki jej zastosowaniu możemy korzystać z tzw. baterii słonecznych, a od teraz ich budowa będzie jeszcze prostsza.

ZOBACZ TEŻ: Ranking polskich milionerek. Zobacz najbogatsze Polki

Wszystko dzięki perowskitowi – minerałowi, metodę produkcji którego opracowała Polka. Perowskity potrafi ona otrzymać już w temperaturze pokojowej, dzięki czemu w ogniwach słonecznych będą one mogły zastąpić drogi krzem wytwarzany w wysokiej temperaturze. W dodatku mają nad nim taką przewagę, że, dzięki Polce, można je nadrukować właściwe na dowolny materiał, np. papier, co nie zmienia ich funkcjonalności. Oznacza to, że być może w najbliższym czasie perowskitami zaczną być pokrywane elewacje budynków, karoserie aut czy samolotów, które same dla siebie mogłyby produkować energię ze słońca.

ZOBACZ TEŻ: Portret polskiego przedsiębiorcy. Ma powyżej 55 lat, działa poza miastem

Rozwój wynalazku możliwy jest dzięki temu, że znalazł się inwestor z Japonii, który już włożył w badania ok. 20 mln zł. W sierpniu w ramach unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 dofinansowanie w wysoskości 25 mln zł przyznało też ambitnemu projektowi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pieniądze są bardzo potrzebne, bo do tej pory Malinkiewicz wraz se swoim zespołem pracowała na tanim sprzęcie, w który inwestowali własne oszczędności. Teraz będą mogli sobie zapewnić znacznie lepsze warunki pracy. Polskim wynalazkiem interesują się już m.in. Airbus, Europejska Agencja Kosmiczna i Wojsko Polskie.

Źródła: tvn24bis.pl, „Puls Biznesu”

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: