SuperBiz wiadomości Budżet przyjęty. Posłowie dali aż 15 mln zł na wizytę papieża w Krakowie

Budżet przyjęty. Posłowie dali aż 15 mln zł na wizytę papieża w Krakowie

30.01.2016, godz. 10:20
 Inauguracja Sejmu, nowy Sejm.
foto: Super Express

Sejm przegłosował budżet na ten rok. Poziom maksymalnego deficytu został ustalony na poziomie 54,7 mld zł, a wzrost PKB na poziomie 3,8 proc. Wśród wielu nocnych głosowań nie brakowało kontrowersji. Parlamentarzyści odrzucili np. poprawkę PO o dofinansowaniu o 55 mln programu in vitro, ale znalazło się 15 mln zł na organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Głosowanie nad poprawkami do budżetu rozpoczęło się w nocy z czwartek na piątek i z przerwami trwało do późnych godzin nocnych w piątek. Większość parlamentarna odrzuciła wszystkie propozycje zgłaszane przez opozycję. Taki los spotkał chociażby wniosek posłów PO o zapisanie dodatkowych 55 mln zł na program in vitro.

Sprawdź koniecznie: O. Rydzyk jednak nie dostanie 20 mln zł z budżetu na toruńską szkołę

- Od kilku dni toczycie państwo kompromitujący spór, komu zabrać 20 mln zł, żeby dać je Tadeuszowi Rydzykowi. Czy zabrać teatrom czy uniwersytetom? Nie wnikam w przyczyny, dlaczego te 20 mln zł chcecie dać Rydzykowi, bo odpowiedź pewnie skompromitowałaby Sejm, zostawię to z boku. Mam do pani premier pytanie: chcecie dać 20 mln zł Rydzykowi, a jednocześnie bez skrupułów zabraliście wszystkie pieniądze ludziom, którzy potrzebują in vitro. (...) Czy pani premier wie, że gdyby te 20 mln zł, które chcecie dać Rydzkowi przeznaczyć na in vitro, to urodziłoby się w Polsce 400 dzieci. 400 szczęśliwych rodzin dokładnie za te pieniądze. Czy pani o tym wie? Mogłaby pani zostać matką chrzestną 400 urodzonych dzieci, ulubienicą Rydzyka pani nigdy nie zostanie - powiedział były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Posłowie zdecydowali natomiast o utworzeniu nowej rezerwy celowej z kwotą 15 mln zł na uzupełnienie środków na organizację Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pieniądze te mają pochodzić ze zmniejszenia wydatków na NIK (o ok. 6,5 mln zł), RPO (o ok. 4,6 mln zł) i Krajowe Biuro Wyborcze (o ponad 3,8 mln zł).

Czytaj też: PKO BP podnosi opłaty. Rząd zapowiada zmiany personalne w składzie nadzorczej spółki

Ministerstwo Finansów zaplanowało, że tegoroczny deficyt nie przekroczy 54 mld 740 mln zł. Dochody mają wynieść 313 mld 788 mln 526 tys. zł, a wydatki 368 mld 528 mln 526 tys. zł. Największy zastrzyk pieniędzy w tym roku budżetowi zapewnią dwa, nowe podatki - od banków oraz sprzedaży detalicznej.

Za przyjęciem budżetu głosowało 236 posłów, przeciwko 207, a trzech się wstrzymało się od głosu.


Źródło: TVN24 BiŚ/"Polskie Radio"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: